Kurdan da zarar: 189.9 trilyon

Sağlık Bakanlığı'nın ithal ilaçlardaki euro üzerinden başlattığı 'kur ayarlaması' nedeniyle SSK'nın zaman zaman zarara uğradığı ortaya çıktı. Kurumun kurdaki artışlar nedeniyle 2003'teki zararı 189.9 trilyon lira...
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın ilaç kararnamesiyle birlikte ithal ilaçlarda euro üzerinden başlattığı 'kur ayarlaması' nedeniyle SSK'nın zaman zaman zarar ettiği belirtildi. Euro kurunda düşüş olursa alımlarda 'indirim' elde eden SSK, kurdaki artışları da ödemelere yansıtmak zorunda kalıyor. SSK'nın kurdaki artışlar nedeniyle 2003'teki 'kur farkı' zararı 189.9 trilyon lira. İlaç kararnamesi uyarınca SSK'nın ilaç alımlarında da fiyatlar Sağlık Bakanlığı'nca belirleniyor. Bakanlık da ithal ilaçlar için 'kur' ayarlaması yapıyor. Döviz kurlarındaki yüzde 5'lik artış, ilaç fiyatlarına yansıtılıyor.
SSK yetkilileri, tartışmalı 22 Aralık 2003 ihalesinde, ihaleye katılan yüklenici firmanın, sözleşme imzalanmadan önce Sağlık Bakanlığı'nın 1 Mart 2004'te yaptığı 'kur' ayarlaması nedeniyle oluşan indirimini fiyatlarına yansıttığını dile getirdi. Yüklenici firma 15 Haziran'da da Sağlık Bakanlığı'nın ikinci indirimi nedeniyle fiyatlarında indirim yaptı. Yetkiler bu tarihten sonra sevkıyatların başladığına dikkat çekti. Ancak şu anda döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle Sağlık Bakanlığı yüzde 10 civarında yeniden bir fiyat ayarlaması yaptı.
SSK yetkilileri, kur ayarlamasını tartışmalı ihaleye yansıtmamak için direndiklerini belirtirken, "Ancak 'kur' nedeniyle indirim olduğunda yüklenici firmaya gidip 'fiyatınızı indirin' diyoruz. Şimdi de onlar bize 'Kur nedeniyle fiyat yükseldi' diyebilir. Şimdilik direniyoruz, ama nereye kadar" dedi. SSK söz konusu ihalede yüklenici firmayla sözleşme imzalandığı tarihteki fiyatları baz alıyor ve Sağlık Bakanlığı'nın 'kur' ayarlaması nedeniyle fiyatlar artsa da, sözleşmede yer alan fiyatı geçmemesini istiyor.
Üreticiler kuru savunuyor
İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Turgut Tokgöz, ilaç fiyatlarının euro'ya endekslenmesi kararının, ilaç fiyatlandırılmasını objektif ve uluslararası bir sisteme oturttuğunu savundu. Turgut Tokgöz, döviz kurlarındaki artışla fiyatlar yükselebileceği gibi, kurun düşmesiyle fiyat düşüşü de yaşanabileceğini söyledi.