Kurdeleniz mavi olsun!

Çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla simgesel bir direniş başlıyor: Mavi kurdele.
Türk Pediatri Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve...

ANKARA - Çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla simgesel bir direniş başlıyor: Mavi kurdele.
Türk Pediatri Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Yurdakök, "Sözde 'terbiye' adı altında, çocuklar dayak yiyor, karanlık odalara kapatılıyor, yakılıyor, ağızlarına biber sürülüyor, aç bırakılıyor, azarlanıyor ve aşağılanıyor" dedi.
Bir araştırmaya göre, ailelerin üçte birinde fiziksel şiddet uygulandığını belirten Yurdakök, şiddet uygulanan ailelerin dörtte üçünde çocukların bu şiddete tanık olduklarının saptandığına dikkati çekti. Şiddetin küçük yaşta aile içinde öğrenildiğini, şiddetin şiddeti doğurduğunu belirten Yurdakök, şöyle devam etti: "Kocasından dayak yiyen kadınlar çocuklarını, özellikle erkek çocuklarını daha fazla dövüyor. "
Murat Yurdakök, dernek olarak başlattıkları kampanya çerçevesinde aile içi şiddete karşı herkesi yakasına 'Mavi Kurdele' takmaya çağırdı. Yurdadök şu bilgileri verdi: "Bu hareket 1989'da ABD'de Bonnie Finney adındaki bir kadının, kızının erkek arkadaşı tarafından dövülerek öldürülen üç yaşındaki torununun anısına arabasına mavi bir kurdele takmasıyla başlamış ve giderek yayılmıştır. Mavi renk, dövülen çocukların vücutlarındaki çürükleri hatırlatması nedeniyle seçilmiştir."


    http://www.radikal.com.tr/7637167637160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.