Kürdistan parkalı hacılar...

Kürdistan parkalı hacılar...
Kürdistan parkalı hacılar...
3 milyon insan Ha için Mekke'de. Her ırk ve mezhepten insan var ama "kimlik"ler öne çıkmıyor.B urada herkes müslüman ve herkesin adı "Hacı". Kabe'de küçük bir grup dikkat çekiyor. Irak'tan gelmişler.Üzerinde "Kürdistan" yazılı parka ile ibadet ediyorlar..
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

MEKKE - Dünyanın en büyük ve en renkli topluluğu. Afrika’dan Amerika’ya her kıtadan rengarenk insan Hac ibadeti için Mekke’de. İçlerinde 100 yaşına merdiven dayamışı da var, henüz 20 günlük olan bebekte. Tek bacağı,koltuk değneğiyle tavaf yapanı,tekerlekli sandalyesiyle yaptırılanı birarada. Hava sıcaklığı 40 derece, mahşeri bir kalabalık var ama kimse halinden şikayetçi değil. Orada herkes “eşit” ve hepsinin adı aynı:”Hacı”

Kabe'nin çocukları


Kabe,bir barış kongresi gibi. Birlikte dua eden,gözyaşı döken,omuz omuza yürüyen insanlar burada. Suriye ’deki iç savaş, Irak’taki parçalanmışlık,Mısır’daki kargaşa,Afrika’daki kabile savaşları olmuyor sanırsınız. Savaşın,kavganın tarafları burada aynı safta.


Müslümanlardan başka kimsenin giremediği tek yerdir Mekke. İslamdan başka din yoktur ama her milletten insan vardır.Etnisite ve mezhep farklılığının sorun oluşturmadığı tek yer Mekke’dir.O yüzden Etnik,mezhep temelli kavgaya rastlamazsınız. Bazı ritüeller farklı olsa da aynı hedefe kilitlenen insanların varlığı barış kongresine çevirir burayı.


“KÜRDİSTAN” PARKALI HACI


Kabe’yi tavaf etmek 7 kez etrafında dönmekle oluyor. O dönüşü yaparken o kadar çok şey gözlemlersiniz ki...Aynı gün görebileceğiniz bazı sahneler: kıyafetinin üzerine “Kürdistan” yazılı parka giymiş 3 Irak’lı önünüzde dua edip,arada Kürtçe konuşarak yürüyor. Biraz da tek bacağıyla turu tamamlamaya çalışan bir Afrika’lı... Babasının kucağında 20 günlük bir bebek ya da Dedesinin omzunda 5 yaşında bir çocuk...Tekerlekli sandalyadeki eşini taşıyan bir başka dünya insanı...CEVABI BİLİNMEYEN SORU: MİLYONLAR NASIL TER KOKMUYOR?


Kabe’nin dışı kimi zaman açık hava oteli gibidir. Yerlerde yatan onbinlerce insan.Kimisi uykusunu gideriyor kimisi de uyku ihtiyacını yerde gideriyor.Mekke sokakları ve Hira,Sevr mağarası gibi kutsal bilinen mekanlar çöp ve atıklarla dolu.Hijyen kaygısı olmayan özellikle Afrika’dan yüzbinlerce insanın geldiği de biliniyor.Bütün bunlara rağmen salgın hastalık olmuyor. En büyük şikayet gribal enfeksiyon. Bir de cevabını bulamadığımız bir soru: Camilerde çorap kokusundan geçilmezken milyonlarca insanın birarada olduğu Kabe’nin içi böylesine ferah? İğne atsan yere düşmeyecek,çoğu insanın sırılsıklam olduğu bir yer nasıl ter kokmuyor?

 

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1155500115550016

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  insan bakınca görmek istediğini görür - aşiti49

  bir türk veya herhengi bir ülkenin vatandaşı hacda ülkesinin armasını elbisenin üzerinde taşıması ne kadar doğalsa bunun da o kadar doğal olması gerek. kürdistan yazısını bile görmeye hazmedemiyorsunuz ne diyim size ...

  :))) - sheikh

  bu güzel bir haber bence. yorumlardaki itirazlar da güzel, ancak haber kürdistan denen kimileri öcü olan şeyi normalleştiriyor. az şey mi? :))

  Radikal gazetesinin tersine evrimi - böylebuyurdu

  Gezi olaylarından beri Radikal gazetesini günlük değil, 3-4 günde bir takip ediyorum, daha objektif, çeşitli ve güvenilir haber kaynaklarına yöneldim. Bugün yine bir bakayım dedim. Önce anasayfadaki sıralı haberlerin ntvmsnbc'dekilerin bir klonu olduğunu farkettim. Neyse dedim, bu haberi farkettim tıkladım, itici mahreci okudum haberi okumaya bile gerek duymadım. Bu nefretin kaynağı nedir? Dünyanın öteki ucunda da olsa bir Türk Kürdistan'a tahammül edemiyor mu? Muhtemelen bu yorumu da yayınlamayacaksınız ya, sözüm zaten okuyuculara değil size, ta kendinize: Eskiden gazetenize katkı olsun diye internetten okur yine de para vermiş olmak için basılı gazeteyi de alırdım. İnternet sitenizden bile uzak tutacaksınız yakında. İsmail Saymaz, Ali Topuz değerli şahsiyetlerin hürmetine olmasa çoktan tutmuştunuz zaten.

  herşeyde çifte standart - Hotan

  Yıllarca, havalalanlarında ve hacda sırtlarına turk bayrağı asan hacılar gorduk ve bunlar haber olmadıda kurdıstan yazıları nıye haber oluyor?

  Sanırım biraz acele ettiniz - erbay72

  Bu haber biraz aceleye gelmiş sanırım. Bu insanların sırtında Kürdistan yazıyor olmasını biraz abarttınız galiba. Bu durum Türkiye'den giden hacılar için de geçerli. Onca kalabalık içerisinde havaalanından ikamet edecekleri yerlere giderken kaybolup sorun yaşamamaları için onları gönderen kurumlar tarafından yapılan bir uygulama bu. İhrama girilene kadar herkes buna benzer kıyafetler giyerek kaybolmadan zaman kaybetmeden işini kolaylaştırmış oluyor. Benim kafama takılan bu neden sadece "Kürdistan" olunca sorun teşkil ediyor. Neden "hiçbir etnik farklılık gözetilmez, herkes aynıdır..vs" gibi bir söylemden sonra "üç kişinin üzerinde de Kürdistan parkası vardı haa.." gibi bir söylem ortaya çıkıyor. Bu haberi yapan arkadaşlar seneye Türkiyeli hacıları takip edip biraz dikkat ederlerse onların üzerinde de kocaman Türk bayrakları olduğunu görürler.

  Grip? - Clear

  Yeni coronavirüsten ne haber? Dünyada en çok ölü sayısı,51 kişiyle Suudi Arabistan'da...Hijyen,ne zamandan beri,ter ve ayak kokusuyla ölçülmeye başlandı? Galiba "TIP" dünyası ile "KOZMETİK" dünyasını birbirine karıştırdınız yine?

  Offf - Dopchik

  O ne yaa Afrikalı'larin hijyen kaygisi yok demek bu 'barış kongresinde' ırkçı bir söylem degil midir? Ve kürdistan parkali adamlarin bu 'barış meclisinde' parkalariyla olmasi neden sorun olsun ki madem 'barış meclisi'.. ayrica insan ayrimcilik yapmak istedikten sonra sizin gibi hijyen kaygisi yok der geçer. . Bu arada diğer hurafelerinize gelince; babaannem hacca giderken kaç çeşit aşı oldu bildigim kadariyla sonra zaten çorap giymiyorlarmis ter kokusunu da sabah bi sorayım uyumuştur kadıncağız bu saatte.. bi de islamin bittiği yerde bi daha ot bitmez der gibi ne demek o öyle sadece islama özel bir bölge diye övünmek.. zaten sadece müslümanlar gelebiliyorsa başka birinin gelip bu dinden etkilenme şansı yokedilmiş demektir.. neyse daha yazardim da uykum var.. saat gece yarisi..