@ismailsaymaz

'Kürdistan' sözüne 10 ay ceza

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin eski Başkanı Eren Keskin'e, dört yıl önce Şanlıurfa Viranşehir'deki yaptığı konuşmada, 'Kürdistan' ifadesini kullanınca, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği' için 10 ay hapis cezası verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin eski Başkanı Eren Keskin'e, dört yıl önce Şanlıurfa Viranşehir'deki yaptığı konuşmada, 'Kürdistan' ifadesini kullanınca, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği' için 10 ay hapis cezası verildi. Keskin, bu sözü Bulanık'ta da söylemiş, ancak Bulanık Savcılığı, 'Kabul edilebilir olmasa da düşünce açıklamaktan ibaret' diyerek takipsizlik kararı almıştı.
Eren Keskin, Viranşehir Belediyesi'nin 1-3 Ekim 2004'te düzenlediği panelde namus cinayetlerine değindi. "İstanbul'da, Uşak'ta, İzmir'de bu tavrı gösterebiliyor musunuz? Bu cinayetler orada olduğunda namus cinayeti, Kürdistan'da olduğunda töre cinayeti diyoruz" diyen Keskin, ardından Güneydoğu'daki çatışma ortamına değiniyordu: "Türkiye ve Kürdistan devlet kaynaklı cinsel şiddette fail sayısı olarak bakacak olursak askerler çoğunluktadır, çok olmasının nedeni de Kürdistan'da yaşanan savaştır."
Bu üç yıllık dava, 16 Ekim'de son buldu. Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi, Keskin'e, TCK'nın 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçunu düzenleyen 216. maddesi gereğince 10 ay hapis cezası verdi. Bu ceza 3 bin 300 YTL para cezasına çevrildi.