@ismailsaymaz

'Kürdistan' sözünü kullanmak Bulanık'ta serbest, Viranşehir'de suç!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin eski başkanı avukat Eren Keskin, Muş'un Bulanık ilçesinde yaptığı konuşmada 'Kürdistan' ifadesini kullanınca soruşturmaya uğradı. Bulanık Cumhuriyet Başsavcılığı, bu ifadenin, 'her ne kadar kabul edilebilir...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin eski başkanı avukat Eren Keskin, Muş'un Bulanık ilçesinde yaptığı konuşmada 'Kürdistan' ifadesini kullanınca soruşturmaya uğradı. Bulanık Cumhuriyet Başsavcılığı, bu ifadenin, 'her ne kadar kabul edilebilir olmasa da düşünce açıklamaktan ibaret olduğunu' vurgulayarak, takipsizlik kararı verdi. Oysa Keskin, Şanlıurfa'ya bağlı Viranşehir ilçesinde aynı kelimeyi kullandığı için bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.
Muş'a bağlı Bulanık Belediyesi geçen yıl 17 Eylül'de Keskin'in konuk edildiği bir toplantı düzenledi. Keskin burada şunları söyledi: "Kürdistan'a gelmeden Kürt sorununu anlamak gerçekten mümkün değil, şöyle görüyorlar burada, PKK devlet gibi olmuş; bu bir gerçek, kabul ederek çözüm bulmaya çalışmalı."
Konuşmasında, 'Kürdistan' dediği için Keskin hakkında, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Bulanık Cumhuriyet Başsavcılığı 19 Temmuz'da düşünce ve ifade özgürlüğü için örnek oluşturacak bir karara imza attı. Takipsizlik kararı veren başsavcılık, 'Kürdistan' tabirini, 'her ne kadar kabul edilebilir olmasa da düşünce açıklamaktan ibaret' diye değerlendirdi. Kararın gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Şüphelinin savunmasında Kürdistan kelimesindeki kastın Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı yer olduğu, bu nedenle böyle bir kelime kullandığını beyan ettiği anlaşılmakta olup şüpheli hakkında suç yokluğu nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına..."
Keskin, Şanlıurfa'ya bağlı Viranşehir'de 2 Ekim 2004'te düzenlenen festivalde 'Kürdistan' ifadesini kullanmıştı. Keskin, bu konuşması nedeniyle Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlamasıyla Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216. maddesi gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapisle yargılanıyor.
Eren: Umarım örnek olur
Bulanık'ta savcılığın verdiği takipsizlik kararı Eren Keskin'i de şaşırttı. Keskin, bunun örnek olduğunu belirterek şöyle konuştu: "301. madde ile ilgili yargılandığım 15 davam var. Nerede konuşma yapsam dava açılıyor. İlk kez böyle karar gördüm. İstisna gibi görünüyor ama umarım diğerlerine örnek olur."