'Kürdistan'a giden su tankerine izin yok

Güney Kore'den Irak'ın Süleymaniye kentine 'Kürdistan Bölgesel Hükümeti İçişleri Bakanlığı' adına su götüren beş adet su tankerinin Türkiye'den transit geçişine izin verilmedi.

KOCAELİ - Güney Kore'den Irak'ın Süleymaniye kentine 'Kürdistan Bölgesel Hükümeti İçişleri Bakanlığı' adına su götüren beş adet su tankerinin Türkiye'den transit geçişine izin verilmedi.
KOICA Korea Internatıonal Cooperation firmasınca, alıcı firma Sara Hava Taşımacılığı ve Dış Ticaret Ltd. şirketi üzerinden 'Kürdistan Bölgesel Hükümeti İçişleri Bakanlığı' adına gönderilen beş tanker, Marsilya Adaları'na kayıtlı bir gemiyle 9 Mart'ta Kocaeli'nin Derince Limanı'na getirildi. Türkiye'nin, Kürdistan Bölgesel Hükümeti'ni tanımadığını belirten yetkililer, yaklaşık 330 bin dolar değerindeki tankerlerin transit geçişine izin vermedi. Tankerler halen Diler Limanı'ndaki antrepoda bekletiliyor.
İzmit Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü yetkilileri, "Biz, Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin bulunduğu bir yer tanımıyoruz.
Irak'ta sadece bir devlet olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, su tankerlerinin Türkiye üzerinden herhangi bir yere gitmesine izin vermiyoruz. Gerçek belgeler bize ulaşmadan bu kargonun transit geçişine izin verilmeyecek" dedi.
Petrol krizini hatırlattı
Türkiye'nin bu konudaki hassasiyeti yeni değil. Daha önce de, Irak milli petrol şirketi Somo'nun, Türk firmalarına 'ihracat için Kürdistan General Bölgesi'nden izin alın' yazısı göndermesi üzerine Türkiye Irak'tan petrol ihracatını kesmişti. 2007 Ocak ayında yaşanan krizde Türkiye Irak yönetimine "Siz kaybedersiniz. Kimse, bize ticaret için Kürtleri adres gösteremez" diye çıkışmış, petrol ticareti konusunda anlaşma sağlanamazsa 'tüm işbirliği kesilir' mesajı vermişti. Kriz, Irak yönetiminin geri adım atması ve Somo'nun 'eski hükümlere aynen uyulacağına' dair resmi yazı göndermesiyle Türkiye'nin istediği şekilde çözülmüştü. (Radikal, aa)