'Kürdistan'a izin yok

Britanya pasaportlarında 'doğum yeri Kürdistan' yazan iki Iraklının Türkiye'ye alınmaması, İngiliz basınına taşındı. Yetkililer: "İçişleri kararı var."

İSTANBUL - Britanya pasaportlarında doğum yeri Kürdistan yazan Iraklı bir çift, Türkiye'ye alınmadı. İstanbul Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu,
İçişleri Bakanlığı'nın 2001 yılında pasaportlarında doğum yeri bölge veya 'Kürdistan' yazanların alınmaması için karar çıkardığını açıkladı.
Britanya'da The Guardian gazetesi, Britanya pasaportlarında doğum yeri 'Kürdistan' yazdığı gerekçesiyle Iraklı bir çiftin Atatürk Havalimanı'ndan geri gönderildiğini yazdı. Gazete, doğum yerleri
olan Irak'ın Süleymaniye kentine gitmek üzere İstanbul'a 28 Ağustos'ta gelen çiftin, Londra'ya geri gönderildiğini belirtti.
İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Vedat Müftüoğlu, haberi doğruladı. Londra-İstanbul-Diyarbakır gelişi olan Suzan İbrahim ve Honar İbrahim adlı kişilerin pasaportlarındaki doğum yeri bölümünde 'Kürdistan' yazdığı gerekçesiyle Türkiye'ye alınmadığını belirten Müftüoğlu, bu konuda İçişleri Bakanlığı'nın 2001 tarihli emri bulunduğunu kaydetti. Müftüoğlu, "Bölge ve Kürdistan gibi ibareler bulunanlar geri gönderilir. Benzeri olaylar çok olduğu için İçişleri zamanında böyle bir karar almış. Bizim kanunlarımıza göre doğum yerinde il ve ilçe yazılabilir" dedi.
'Seyahat belgesi verildi, almadılar'
Görevlilerin bu kişilere 'seyahat belgesi' ile Türkiye içinde rahatlıkla dolaşım için izin verdiklerini ancak Kürdistan yazılı pasaportlarının onaylanması için ısrar ettiklerini anlatan Müftüoğlu, "Görevlilerimiz doğru olanı yapmış ve bu kişileri geri göndermiştir" dedi. Bu arada The Guardian gazetesi, Britanya'nın, iki vatandaşını geri çeviren Türkiye'yi protesto etmeye hazırlandığını duyurdu.