'Kürdistan'dan şarkılar paylaşacağız' dediler, sahneden indirildiler!

'Kürdistan'dan şarkılar paylaşacağız' dediler, sahneden indirildiler!
'Kürdistan'dan şarkılar paylaşacağız' dediler, sahneden indirildiler!
Çeşitli dillerde müzik yapan Simurg Müzik Grubu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde rektörlük tarafından sahneden indirildi.

Radikal.com.tr - Ulusal Gençlik Sempozyumu’nda konser vermek üzere Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne davet edilen Simurg Müzik Grubu, ilk şarkıdan sonra “ Türkiye ’den, Ortadoğu ’dan ve Kürdistan’dan topladığımız şarkıları sizlerle paylaşacağız” dedi.

Evrensel gazetesinin haberine göre bu söze tahammül edemeyen bir grup, alkışlarla salondan ayrıldı. Daha sonra ikinci şarkıya geçen Simurg Müzik Grubu, rektörlüğün emriyle sahneden indirildi.

Simurg Müzik Grubu yaptığı açıklamayla, “Olayın üniversitede gerginlik yaratmaması için elimizden gelen duyarlılığı gösterdik. Yapılan saygısızlığı grubumuza değil, sadece bize değil barışa, kardeşliğe, paylaşıma karşı yapılmış varsayıyoruz. Biz biliyoruz ki bu tahammülsüzlük çok değil beş on sene sonra bu topraklarda yaşayan herkes tarafından absürd bir durum olarak değerlendirilecektir, Barış ve kardeşlik için çıktığımız bu müzik yolculuğuna bütün bu olumsuzluklara rağmen barışa olan umudumuzla nefesimiz yettiğince devam edeceğiz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1132949113294942

  YORUMLAR
  (42 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  De te fabula narratur!'a ithafen - theTruth

  Benim etnik kimliğimi, ekibin renkli yapısını bilmeden ne kadar güzel ahkam kesiyorsun güzel kardeşim. Bize faşist diye ithaf edenler kendileri buyursunlar bunun yarısı kadar bir etkinlik düzenlesinler, grubu tekrar üniversiteye getirsinler, eğer konser yaptırmayı başarabilirlerse (!) binler olarak katılalım. Faşizm söylemi ne bize aitti, ne de sürecin akışı elimizdeydi. İnsanları tanımadan "faşist, bağnaz" diye tanımlamak ne kadar etik artık sizin kanaatinize bırakıyorum.

  YA OLDUĞUN GIBI GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GIBI OL!.. - Kara Ismail

  ? Türkiye ?den, Ortadoğu ?dan ve Kürdistan?dan topladığımız şarkıları sizlerle paylaşacağız? dediler. Bunu dedikleri icin; sahneden indirildiler.. Burda verilmek istenen mesaj? Bulundugumuz cograyadaki halklarin kardesligini, barisi ve kulturel zengilligi paylasimdir. Ama halklarin kardesligini istemek birilerini rahatsiz ediyor!.. Halbu ki, orada, "Turk buyuktur, Turkluk yucedir,Turkler yigittirler" denseydi;tepki duyulmayacaklardi!.. Cesitli renkten,irktan ve kulturden insanlarin kardesligini savunan insanlarin varligi hangi turden inasnalari rahatsiz eder sizce? Hersey acik, ikiyuzluluge gerek yok!.. Ya;"renk, dil, cins, din farki yapmayiz" soylemlerini birakin,yada; renk, dil, din, cinsiyet ayrimi yapmayin!.. Bir halkin dilinden, renginden, dininden rahatsizlik duymanin adi nedir? YA GORUNDUGUN GIBI, YA DA OLDUGUN GIBI OL!..

  Kürt ve Kürdistan Hazmedememe.. - Baran75

  Cok cirkin bir davranis. Rektör olmussun ama insan olamamissin. Aslinda bir Türkiye gercegi Kürt ve Kürdistan Hazmedememe. Konusmaya gelince Kardesiz denilir (Nasil kardeslik bu?)aslinda tahamüllü yoktur. Peki Kürtler nicin Türkiye Türk e hazm ediyorlar, oysa vatanlari isgal edilmis, Bütün insani haklari elinde alinmis,irkinda dolayi Katliamlari iskencelere tabi tutulmus. Bence Insan olabilmeyi ögrenmek gerekiyor, yanlis anlamayin sadece iki ayakli bir yaratiktan bahsedmiyorum. Akil, vicdan, ruhi hallerden bahsediyorum.

  Kürdistan!! - MagicalTune

  Rektörü,insan hafızasında okumuş,kültürlü,bilge,öngörüsü ve tarafsız olan kişilik olarak düşünür. Bunların yaptığı ne?? 4-5 çapulsuz faşistin provokasyonuna gelmişler. Yazık. Yanlış rektör. Yanlış seçim. Cumhurbaşkanı mevkiden menetmeli. Simurg'a geçmişler olsun. Yapılan büyük saygısızlık..

  Aşırı milliyetçilere mesaj - OA!

  Hay sizin Türklüğünüz batsın. Üstünüz aransa umarım bin çeşit ithal malı zımbırtılar çıkar.

  söz gelimi u2 gelse - ozgurdimag

  söz gelimi U2 grubu bono Londra'da konsere çıksa ve dese ki size İrlandadan selam getirdim bir irlandaca şarkı söyleyecem. Sonra olmazda küçük bir grup protesto etse konser alanını terk etse sonra hadi yine olmazda Boris Johnson(Lonra belediye başkanı)U2'yi sahneden indirse neler olur düşünün Büyük Britanya rezil olur İrlanda kına mesajı yollar Kraliçe haddini aştı der.(o bile der vallahi),Cameron muhafazakar olmasına rağmen talihsiz bir olay der ve Boris'i özür dilemeye çağırır. V.S aynı şeyi Franz Ferdinand grubu için İskoçça düşünebilir hatta Lux'n Busto için Katalanca düşünüp Madrid örneğini alabilirsiniz. Özetle dostlar Kürtler nasıl Türkçe'ye Türkiye ismine,Türkistan ideasına tahammül ediyor saygı duyuyorsa sizde duyup.benimsemelisiniz yoksa barış başka türlü gelmez demokraside bakınız bu örnekler avrupadan aynısı olsa çok absürd olur uluslararası haber olur yer yerinden oynar. Ama değil mi burası Türkiye unuttum haliyle...

  düzeltme - Efendisiz65

  bahsi edilen şiiri osmanlı padişahlarından yavuz selim yazmıştı.