Kürdistanlı bütçeye MHP'den rest

Kürdistanlı bütçeye MHP'den rest
Kürdistanlı bütçeye MHP'den rest

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’ndaki BDP ’nin muhalefet şerhinde “ Türkiye Kürdistanı” ifadesinden bahsedildiğini belirterek, tasarı kitabını TBMM Başkanlığı’na iade edeceklerini, tasarının anayasa ve kanunlara uygun şekilde kitaplaştırılmaması halinde bütçe görüşmelerine katılmamak dahil pek çok konuda tedbir alacaklarını söyledi.
Halaçoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 2014 bütçesiyle ilgili TBMM Başkanlığı’nın bastığı raporlardaki BDP’nin muhalefet şerhinde “Kürdistan”, “Türkiye Kürdistanı”, “Dersim” ve “Rojava” gibi ifadeler yer aldığını anımsatarak, bu ifadelerin anayasa’ya, İller Kanunu’na aykırı olduğunu ifade etti. Bu ifadelerin kullanılmasını “yasalarla belirlenmiş yer adlarının değiştirilmesi ve oldubittiye getirme” olarak değerlendirdiklerini dile getiren Halaçoğlu, “TBMM Başkanlığı, umarım ki gözden kaçmış olmak suretiyle bu tabirleri kitaba basmıştır” dedi. Halaçoğlu, şöyle konuştu:
“TBMM Başkanlığı’nın bize gönderdiği Bütçe Kanunu ile ilgili kitapları, iade ediyoruz. Umarız ki bu iade ettiğimiz sebeplere uyulur ve bu kitap anayasa ve kanunlara uygun şekilde yeniden basılır. Basılmazsa alacağımız cevaba göre kararlar alacağız. Gerekirse bütçe görüşmelerine katılmama dahil pek çok konuda tedbir alacağız. Umarım TBMM, anayasaya aykırı hareketi ortadan kaldırır. Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür. Anayasanın 3. maddesine göre ayrı bir gölge olarak nitelendirmek söz konusu bile olamaz. Bunu meşrulaştırmaya gitmenin, Türkiye’nin bölünmesine sebep olacağı düşüncesindeyiz.”