Küresel insan hakları savaşçıları

İnsan hakları savaşçılarından taktikler: Cep mesajlarıyla mağdurlara ulaşmak, din adamlarına Budizm öğreterek AIDS'lilerin dışlanmasını engellemek.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - 29 Eylül'de başlayan ve yarın bitecek olan Ankara'daki 'İnsan Haklarında Yeni Taktikler Uluslararası Sempozyumu'na katılan konuşmacılar geliştirdikleri taktiklerle milyonlarca insana yardım eli uzatıyor.
Uluslararası Af Örgütü'nün Hollanda temsilcisi Anneke Bosman bu kişilerden biri. Bosman cep telefonundan mesaj yollayarak tüm işkence kurbanlarına ücretsiz ulaşmayı başarmış. "Bu telefonlardan her yerde ama her yerde var. Afrika'da bile. Artık bizim özelimiz onlar" diyen Bosman, işkence başta olmak üzere her türlü kötü muameleye maruz kalan milyonlarca kurbana ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.
GSM firmaları da destek
Bosman'ın 2001'de cep telefonu üzerinden hak ihlallerini önleme çabası bugün Finlandiya, Norveç, Belçika, İspanya ve Britanya'daki mağdurların en büyük desteği durumunda. Bosman, her ülkedeki temsilcilikleri aracılığıyla hak ihlaline uğramış mağdurlara kısa zamanda ulaşıyor. Bu şekilde hem hak ihlallerine karşı daha hızlı önlem alınabiliyor hem de mağdurlara "Zor durumlarınızda yanınızdayız" mesajı veriliyor. "Bana tüm telefon şirketleri de destek verdi. Hollanda'da telefon şirketleriyle ücretsiz çalışıyorum" diyen Bosman, aynı sistemin Türkiye'de de devreye girmesi gerektiğini savunuyor. Yakında tüm dünyaya ulaşacağını söyleyen Bosman, işkence kurbanlarına "Bir mesaj gönderin. Uluslararası Af Örgütü sizi kurtarsın" çağrısı yapıyor.
Avustralya kökenli Laurie Maund, bir Budist. 30 yıldır Tayland'da yaşıyor. Budist öğretisini, AIDS'li hastaların çektiği acılara son vermenin bir aracı olarak kullanıyor. Nasıl mı? Hindu, Hıristiyan ya da Müslüman hangi dinde olursa olsun her din adamına Budizm'in, "Yaralının, hastanın, güçsüzün, toplumdan dışlananın yanında ol. Onlarla birlikte yaşa. Hayatı onlarla güzelleştir" felsefesini öğretmeye çalışıyor.
Sri Lanka, Pakistan, Afganistan, Nepal ve Bangladeş'te birçok din adamına dersler verdiğini anlatan Maund, HIV'li insanların toplumdan dışlanmasını, onların yaşamlarının acı dolu olmasını din adamlarının kolaylıkla engelleyebileceğine inanıyor. Maund, bu inancını da, "Çünkü insanlar her dönem din adamlarına kulak verdi. Onlardan, sağlıklı-sağlıksız tüm insanların birlikte yaşaması gerektiği, acıların paylaşılabileceği telkinini alırlarsa mutlaka yerine getirirler" sözleriyle dile getiriyor.
Maund'un, Türk hükümetine de bir çağrısı var: "Benimle çalışın, din adamlarınızı daha sağlıklı bir toplum için eğiteyim."
Rafal Pandowski, Polonya'da 'Bir Daha Asla' kampanyası düzenleyerek toplumun tüm gençlerini faşizm, ırkçılık ve milliyetçilik karşıtı eylemlerde yer almaları konusunda yüreklendirmiş. Pandowski, 'Sessizliği bozalım' sloganıyla bu tür eylemlere duyarsız kalan dünya gençlerini harekete geçirmeye uğraşıyor. İnsanlar sadece çığlık attıklarında bile ırkçılıkla mücadele edebilecek onun felsefesine göre. Sessizliği bozmak için konserleri, futbol maçlarını ve genel olarak pop kültürü kullandıklarını anlatan Pandowski, Türkiye'deki organizasyonlarla da işbirliği yapmak istediğini söylüyor.
Avrupa Çingelerinin Haklarını Koruma Derneği Başkanı İvan İvanov ise kendini Çingenelere adamış. İvanov, "Ben azınlıklar için varım. Hiçbir azınlığın toplumda ezilmesine izin vermeyeceğiz" diyor. İvan İvanov, Avrupa'daki birçok organizasyonla işbirliği içinde olduklarını anlatıyor.