Küresel karartma eylemi

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin raporundan bir gün önce Avrupa'nın pek çok kentinde ünlü binalar 'karardı'.

PARİS - Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin raporundan bir gün önce Avrupa'nın pek çok kentinde ünlü binalar 'karardı'.
İklim değişikliğine dikkat çekmek için perşembe gecesi düzenlenen 'beş dakika karanlık' eylemiyle Eyfel Kulesi, Roma'daki Kolezyum'un da aralarında bulunduğu ünlü yapıların ışıklandırması beş dakikalığına durduruldu. Eylem sırasında milyonlarca insan da evlerinin ışıklarını söndürdü. Belçika'daki elektrik dağıtım firması Elia'dan yapılan açıklamada eylemin etkisinin, eylemin bittiği saat olan 20.00'de ulusal şebekelerde açıkça görülebildiği belirtildi. Eylemin bitişinden itibaren enerji talebinde 350 bin evin kullanımına eşdeğer olan 350 megavatlık artış oldu. Eylemin Türkiye ayağıysa zayıftı. TEMA Vakfı ve e-posta zinciriyle yapılan eylem çağrısı karşılık bulmadı. Kimi uzmanlar, söndürülen ışıkların sonra topluca açılmasıyla 'daha fazla elektrik tüketileceğini ve hatlarda sorun yaşanacağını' söyleyerek eylemi eleştirdi! (Yaşam Servisi)