'Küresel soğutma' rehberi

"Küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için 2050 yılına kadar karbon salınımını yarı yarıya azaltmalıyız. Bunun için de enerji devrimi şart" diyen Greenpeace, dün bahsettiği enerji devrimiyle ilgili raporu basın toplantısıyla açıkladı.

İSTANBUL - "Küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için 2050 yılına kadar karbon salınımını yarı yarıya azaltmalıyız. Bunun için de enerji devrimi şart" diyen Greenpeace, dün bahsettiği enerji devrimiyle ilgili raporu basın toplantısıyla açıkladı.
Raporda atmosferdeki karbondioksit miktarının sanayi devriminden bu yana üç kattan fazla arttığı, yağmur ormanların yok edilmesinin toplam karbondioksit üretiminin beşte birinden sorumlu olduğu, küresel ısınmaya karşı hiçbir şey yapmamanın bedelinin, enerji devriminin bedelinden 20 kat ağır olacağı vurgulandı. Basın toplantısında, devlet politikalarının dışında, kişisel olarak yapılması gerekenlerle ilgili bir de 'İklim Kurtarma Kılavuzu' verildi. Kılavuzdan notlar:

 • Bilgilenin. Değişime kendinizden başlayın. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Protesto edin.
 • Tasarruflu ampul kullanın. Bu ampuller elektrik kullanımını yüzde 80'e kadar azaltırlar.
 • Ev aleti satın alırken sadece enerjiyi en verimli kullananlarını satın alın. Uzaktan kumandayla kapatılan aletler bir aileye yıllık 200 YTL'lik fazla enerji harcatır. Elektrikli aletleri uzaktan kumandayla değil, düğmesinden kapatın.
 • Pişirirken tencerenin kapağını kapatın, düdüklü tencere kullanın.
 • Suyu asla elektrikle ısıtmayın, ihtiyacınızdan fazla su ısıtmayın.
 • Güneş enerjisi kullanın. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi sadece tam doluyken kullanın.
 • Evinizi yalıtın. Evi havalandırırken ısıtma sistemini kapatın, camları tamamen açın ve hızlıca havalandırın. Yalıtım ve verimli havalandırma ısınma ihtiyacını yüzde 90 azaltabilir. Oda ısısındaki her 1 derecelik azalma, yüzde 6 enerji tasarruf eder.
 • Toplu taşıma ve bisiklet kullanın. Otomobilinizi küçültün.
 • Organik ve yerel ürünler tüketin. Sera gazlarının yüzde 18'inden çiftlik hayvancılığı sorumludur. Daha az et tüketin.


  Geleceğin dünyası
  Greenpeace'in istediği 'enerji devrimi' gerçekleştiğinde kentler ve köylerde de yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları günlük hayatın bir parçası haline gelecek.
  Güneş enerjisi 2050'de küresel enerji talebinin 10'da birini karşılayacak. Hemen hemen tüm evlerin çatısında güneş panelleri bulunacak. (Güneş paneli satışları şimdiden Japonya, Almanya ve Kaliforniya'da patlamış durumda.) Evler Güneş'e dönük inşa edilecek. Dünya enerjisinin yüzde 75'ini tüketen kentlerde binalar, dış cephe ve çatılarında topladıkları güneş ışığıyla enerji tüketir konumdan enerji üretir konuma gelecek. Isı yalıtımıyla küresel ölçekte enerji tüketimi yüzde 40 azalacak. Köylerde gübre, mısır hatta saman artıkları ısı ve enerji sağlayacak.