Kürkçü: Ankara'da ateş emri verildi mi?

Kürkçü: Ankara'da ateş emri verildi mi?
Kürkçü: Ankara'da ateş emri verildi mi?
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Ethem Sarısülük'ün nasıl vurulduğunu sordu.

Radikal.com.tr - BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, polisin açtığı ateş sonucu kafasından yaralanan ve yoğun bakımda tutulan Ethem Sarısülük'ün durumuna ilişkin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede, Ethem Sarısülük'ün yaşam mücadelesi verdiğini hatırlatan Kürkçü, "Kurşunun Sarısülük'ün beynine ağır hasar verdiği ve henüz çıkarılamadığı doktorları tarafından ifade edilmiştir. Söz konusu mermi çıkarılamadığı için balistik inceleme yapılamamıştır" diye belirtti.

Kürkçü, Bakan Güler'in şu sorulara yanıt vermesini istedi: "Söz konusu olay sonrasında polis mermi zimmeti yoluyla tespit yapılarak Ethem Sarısülük'e ateş eden güvenlik görevlisi tespit edilmiş midir? Edilmişse hakkında herhangi bir hukuki/idari işlem başlatılmış mıdır? Söz konusu tarih ve olaylar sırasında Ankara 'da güvenlik güçlerine ateş emri verilmiş midir? Verilmişse hangi makam veya yönetim kademesi tarafından verilmiştir. 30.05.2013-03.06.2013 tarihleri arasında hükümeti protesto olayları sırasında güvenlik güçlerince gerçek mermi kullanmak yoluyla ateş edilen başka örnek var mıdır? Var ise olay tarihi yeri neresidir? Polisin silahsız mukavemetle karşılaştığı durumlarda gerçek mermi ile ateşli silah kullanma yetkisi var mıdır? Var ise bu yetkinin kapsamı nedir?"