Kürkçü'den 'isyan' şerhi

Kürkçü'den 'isyan' şerhi
Kürkçü'den 'isyan' şerhi
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından yazılan 'Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesine Yönelik Kurulan Alt Komisyon Raporu'na muhalefet şerhi verdi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Kürkçü, TBMM İnsan Haklarını İneleme Komisyonu, Terör Alt Komisyonu raporuna verdiği şerh yazısında, “Kürtlerin Cumhuriyetin 90 yılı boyunca sistematik olarak maruz kaldıkları, dışlama, şiddet, katliam, tenkil, sürgün ve zorla asimilasyonun, Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları Doğu ve Güneydoğu illerinde müzmin sıkıyönetim ve olağanüstü halin kurumlaştırdığı ve kurallaştırdığı devlet şiddetinin incelenen konu üzerindeki belirleyici etkisini söze dökmekten titizlikle kaçınarak ‘terör ve şiddet’in gerisindeki etmenleri aydınlatmaktan uzaklaşıyor” dedi.

Bugüne kadar Hükümet sözcülerince 2011’den beri “Kürt Sorunu yoktur, Kürtlerin sorunları vardır, PKK Kürtleri temsil etmiyor, en çok Kürt’ü AKP temsil ediyor” propagandası yaptığını kaydeden Kürkçü, 30 yılı aşkın süredir yaşanan olayın “Terörizm” değil, “İsyan” olduğunu savundu. Kürkçü, şöyle devam etti:


SORUN POLİSİYE ÇEVRELERE SIKIŞTIRILIYOR


“Raporun sorunlu bir diğer yanı ‘terörizm’ bahsinde politik, yasal, bilimsel bir tanım ortaklığı olmadığına dair vurgusuna rağmen ısrarla meseleyi terörizm olarak adlandırma çabasıdır. ‘Terörizm’ tanımının tarihsel ve konjonktürel olarak değişebildiğini, her ülkeye her politikaya göre farklılık gösterdiğini belirtmekle beraber rapor Türkiye ’deki çatışmanın terörizm tanımına uyduğunu iddia etmektedir. Türkiye’de süregiden ve raporda sunulan sayılara göre en az 35 bin insanın hayatına mal olan çatışmayı ‘terör’ ve ‘terörizmle mücadele’ diye tanımlamak sorunu bir askeri-polisiye çerçeveye sıkıştırmayı kaçınılmazlaştırmakta, ister istemez raporu başlıca kavramsal cephaneliğini güvenlik eksenli yaklaşımlardan devralmaya zorlamaktadır.


ÖLDÜRME HAKKINA AŞIRI VURGU“Rapor ilk bölümde gayrı meşru-meşru şiddet ayrımı yaparak, devletin şiddet kullanmasını hukuki olarak gerekçelendirmektedir. Bu gerekçelendirmenin ‘öldürme hakkına’ ilişkin açıklamaları raporun kurgusunun güvenlik algısına dönük olduğunun ilk göstergesidir. Bu meşru şiddet algısı aynı zamanda faili meçhuller ve yargısız infazlar konusunda da devletin en önemli dayanaklarından biri olmuştur. ‘Terörle mücadele ediyoruz denilerek’ raporda da kısmen belirtilen faili meçhuller, gözaltında kayıplar, yargısız infazlar ve köy boşaltmalar gerçekleştirilmiş kontrgerilla eylemlerine bu yüzden ihtiyaç duyulmuştur. Devletin içindeki kötü unsurlar, münferit vakalar veya derin devlet diye tarif edilen olgular kendini hep bu meşru zemine dayandırmıştır.


DEMİREL'İN SÖZLERİNİ ANIMSATTI“Oysa isyan tanımı sorunu tarihsel bir bağlam içinde anlamayı, yarattığı tahribatın mahiyetini çözümlemeyi ve çözüm olanaklarını araştırmayı mümkün kılan bir kavramsallaştırmadır. 1984’ten bu yana bu çatışmayla birinci elden muhatap olan Genelkurmay Başkanlarından Necdet Üruğ 1980’lerde çatışmanın ‘etnik boyutuna’ dikkat çekerek ‘Kürt Sorunu’ ile ‘çatışma’ arasındaki bağları kamunun dikkatine getirmiş, Doğan Güreş en büyük insani kayıpların verildiği 1990’lar ortalarında çatışmayı ‘düşük yoğunluklu çatışma’ olarak nitelemiş, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ‘29. Kürt isyanı’ değerlendirmesini yapmıştı. Görüldüğü gibi isyan ile Kürt Sorunu nitelemeleri ve her ikisi arasında bir illiyet kuran yaklaşım zorunlu olarak taraflı bir yaklaşım değil, çatışmanın mahiyetini aydınlatmaya yönelik bir yaklaşımdır. ‘İsyan’ nitelemesi bir tür ‘ayaklanma bastırma’ faaliyetine olduğukadar bir tür ‘müzakere’ faaliyetine de yol gösterebilir. Ancak rapor ‘terörizm’ nitelemesine sıkı sıkıya bağlanarak, süregiden çatışmayı anlamlandırmaktan uzaklaşmaktadır.”


  http://www.radikal.com.tr/112159611215962

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BASKALDIRI - Kara Ismail

  Isyan,yada baskaldiri;bir düzene veya emre boyun eğmeme, uymama, itaat etmeme hareketidir. Filistin'de tas atan, molotofkokteyli atan, G. Afrika'da haksizliklara direneler isyancidir, teroris degil de; Turkiyedeki Kurt neden terorist oluyor? Sn. Kurkcu'nun tespitlerine katiliyorum. Kurt isyanina terorist olarak bakanlar;Suriy'deki olaylara ne yazik ki ayni pencereden bakmiyorlar..Hatta Kurt hareketini,ulkedeki sorunlardan uzak,sadece disardan orgutlenmis terorist bir hareket gibi gorenler;Suriye'de Esat yonetimine karsi savasanlari aciktan desdekliyorlar..Suriye'de savasanlar Esad'gore terorist;ama Turkiye'de Esadákarsi olanlar icin;'ozgurluk savascilari'dir. Bu tur degerlendirmeler belki karsitlarinizi zor durumas okmak icin soylenebilir, ama gercegi yansitmaz.. G. Afrika'da Mandela'da bir zamanlar birilerine gore 'terorist'ti.. Onun icin kimi ezberlerden cikip gercekci tespitleri yapmaliyiz! Zira gercekleri carpitmak sorunu cozmuyor!.. Yillardir "Kurt yok,kart kurt"dendi de sorun cozuldu mu? Yazik bu tur soylemler zaman kaybindan baska bir ise yaramiyor!..

  ... - candeniz02

  Cok yerinde tespitler,,Sayin Kurkcu'yu tebrik ediyorum.Meseleyi teror zeminine oturtarak, yapilan tum zulumlere mesruiyet kazandirilmistir.En kotusu de cozumun imkansizlasmasi saglanmistir..Once belleklerden bu yanlisin silinmesi gerekir.Aksi takdirde,gorusmelere gidecek'isimler'konusu gibi sudan sebeplerden dahi krizler cikar iste boyle...Cozumu bu kadar isteyen hukumet once kendi ayaklarina bag olmaya baslayan bu'kavramlara'ceki duzen verirse,isi daha da kolaylasacaktir.Tabi cozum gibi bir kaygilari varsa...