Kurmay albay babanın seçimi

Dokuz ay boyunca ona hayat veren göbekkordonu, doğum sırasında Gökçe Gürsoy'a ilk büyük talihsizliğini yaşattı. Kordon boynuna dolanınca bir süre nefessiz kalan Gökçe altı aylık olduğunda, epilepsi nöbetleri geçirmeye başladı.

ADANA - Dokuz ay boyunca ona hayat veren göbekkordonu, doğum sırasında Gökçe Gürsoy'a ilk büyük talihsizliğini yaşattı. Kordon boynuna dolanınca bir süre nefessiz kalan Gökçe altı aylık olduğunda, epilepsi nöbetleri geçirmeye başladı. Babası ordu mensubu Ziya Gürsoy onu sayısız doktora götürdü, sonuç alamadı.
Gökçe 12 yaşına geldiğinde, baba Ziya Gürsoy oğlunu Britanya'ya götürmeye karar verdi. O sırada Kurmay Albay Gürsoy, İstanbul NBC Okulu Eğitim Merkez Komutanı'ydı. 20 günlük izin alıp, eşi ve oğluyla Londra'ya yola çıktı. Büyük bir çocuk hastanesinde yapılan tetkiklerde, Gökçe'nin beynindeki hasarlı noktanın yer değiştirdiği, cerrahi müdahalenin sonuç vermeyeceğini öğrendiler. Bu umutsuzluğu bir umut izledi:
"Londra'ya gittiğimiz 20 gün boyunca, önceleri sürekli nöbet geçiren oğlumda iyileşme fark ettim. O zaman anladım ki, oğlumun babasına ihtiyacı var. Londra dönüşü, 1998'de general olma şansı varken istifamı istedim. İstifa sonrası oğlumla daha çok ilgilendim ve her geçen gün daha da iyileştiğini gördüm."
Köy köy ikna gezisi
Gürsoy, 35 yıllık mesleğinden istifa ettikten sonra, çocukları ve yakınları engelli olan mesai arkadaşlarıyla Can Evi Vakfı'nı kurdu. 2005'te vakfa bağlı bir özel eğitim merkezi geldi: Özel Yankı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi. Büyük oğlu da yanındaydı.
Çağ Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olan Ercan Emre dış ticaret yerine baba-oğul bir eğitim merkezi açmayı uygun gördüklerini anlattı. Ağabey Ercan Emre Gürsoy da bu durumdan memnun: "Eğer farklı bir işte çalışsaydım, gözüm arkada kalacaktı. Şimdi, sürekli kardeşim ve onun gibi olan diğer çocuklarla ilgilenme fırsatı buluyorum, benim hayatım artık onlar..."
Özel eğitime muhtaç çocukların tüm masrafının devlet tarafından karşılandığının bilinmediğini söyleyen Ziya Gürsoy mahalle mahalle, köy köy dolaşıp çocuklarını merkeze getirmeleri için ikna ediyor.