Kurşun gibi manşet atana taviz yok

Kurşun gibi manşet atana taviz yok
Kurşun gibi manşet atana taviz yok
Başbakan Erdoğan medyayı eleştirdi. Erdoğan, "Manşeti kurşun gibi kullananlara taviz vermeyeceğiz" dedi. Erdoğan 15 başkan adayını da tanıttı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dershanelerin kapatılması tartışmasında sert eleştiriler yöneltenlere üstü kapalı mesaj verdi. Sık sık ‘milli irade’ mesajı veren Başbakan, “Sermayesini, manşetlerini, kışkırtmalarını adeta bir kurşun gibi Meclis’in üzerine çevirenlere rağmen Meclis’in ve siyasetin saygınlığından taviz vermeyeceğiz. Türkiye ’nin her meselesinin çözüm yeri TBMM’dir; ne eli silahlı terör örgütleri, ne çeteler, ne manşetler ne de sermaye çevreleri hiçbir şart altında Meclis’in ve siyasetçinin çözüm iradesini gasp edemezler” dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan şunları söyledi:
MİLLETİN VASİLERE İHTİYACI YOK: Şunu artık herkesin bilmesi, anlaması ve kabullenmesi gerekiyor; millet gayri mümeyyiz değildir. Yani millet, kendi kararını kendisi vermekten, kendi istikametini kendisi çizmekten aciz değildir. Milletin vesayete ve vasilere hiç ama hiç ihtiyacı yoktur.
KARARI TBMM VERİR: Demokrasilerde sivil toplum, dernek, vakıf, sendika ve medya çok önemlidir. Onlar eleştirilerini yaparlar, tavsiyelerini ortaya koyarlar, meşru ve demokratik çerçevede istek ve taleplerini dile getirirler ama hakaret edemezler. Nihayetinde karar verecek olan TBMM, milletin seçtiği vekillerdir, o vekillerin tayin ettiği hükümetlerdir.
MECLİS DIŞINDAN MEDET UMULMAZ: Milli iradeye, sandığa, demokrasiye en fazla sahip çıkması gerekenin bizzat TBMM’nin kendisidir. Eğer bir vekil veya bir siyasi parti, yetkinin kendisinde değil, Meclis dışındaki güçlerde olduğuna inanıyorsa, Meclis dışından medet umuyorsa, o vekil veya siyasi parti en başta kendisini inkâr etmiş olur.
KURŞUN GİBİ MANŞETLER: Kurtuluş Savaşı günlerinde Ankara ’nın Polatlı ilçesinden top sesleri gelirken TBMM vazifesini bihakkın yerine getirmişti. Bugün de sermayesini, manşetlerini, kışkırtmalarını adeta bir kurşun gibi Meclis’in üzerine çevirenlere rağmen Meclis’in ve siyasetin saygınlığından taviz vermeyeceğiz. Türkiye’nin her meselesinin çözüm yeri TBMM’dir, her meselenin çözüm aracı siyasettir; ne eli silahlı terör örgütleri, ne çeteler, ne manşetler ne de sermaye çevreleri hiçbir şart altında Meclis’in ve siyasetçinin çözüm iradesini gasp edemezler. Milletin kendisi dışında bir gücün Türkiye’ye istikamet çizmesine göz yumanlar, Allah korusun milletin emanetine ihanet ederler. Kirli komplolardan, sokak hareketlerinden, terörist saldırılarından medet umanlar ihanet ederler.

‘Şöyle sarılın bakayım’


Başbakan, konuşmasının ardından aralarında Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun da bulunduğu 15 ilin belediye başkan adayını tanıttı. Başbakan’ın Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladığı eski vali Celalettin Güvenç ile mevcut AK Partili Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba’ya “Şöyle sarılın bakayım” demesi dikkat çekti. 15 ilin belediye başkan adayları şunlar: “Faruk Köksoy (Ardahan), Bustafa Buluş (Iğdır), Cemalettin Başsoy (Erzincan), Yücel Barakazi (Bingöl), Osman Kızılban (Hakkâri), Reşat Kasap (Rize), Fehmi Alaydın (Bitlis), Mehmet Emin Ekmen (Batman), Hasan Arslan (Ağrı), Mehmet Sekmen (Erzurum), Osman Nuri Gülaçar (Van), Yusuf Ziya Yılmaz (Samsun), Sadullah Ergin (Hatay), Galip Ensarioğlu (Diyarbakır), Celalettin Güvenç (Şanlıurfa)”