Kurşunlar birlikte yaşam kültürüne

Alevi örgütleri, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldüren kurşunların 'bir arada yaşam kültürüne de sıkıldığını' belirtti.
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve...

ANKARA - Alevi örgütleri, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldüren kurşunların 'bir arada yaşam kültürüne de sıkıldığını' belirtti.
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun (AABK) yaptığı ortak açıklamada, "Hrant Dink'e sıkılan kurşunlar bir arada yaşama kültürüne sıkılmıştır. Bu saldırı aynı zamanda demokrasiye ve Türkiye'ye yapılmıştır" denildi.
AABK Genel Başkanı Selahattin Özel ve AABK Genel Başkanı Turgut Öker imzasını taşıyan açıklamada, Dink'in, Türkiye'de bir arada yaşama kültürünün, düşünce özgürlüğünün en önemli seslerinden biri olduğu, demokratik, eşit ve özgür koşullarda bir yaşam istediği için 301. maddeden yargılandığı ve linç kültürünün hedefi haline getirildiği kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi: "Farklı olanı reddetme, ötekini aşağılama üzerine kurulu tekçi yaklaşımların bu saldırıyla doğrudan bağlantısı vardır. Dink'e yapılan saldırı aynı zamanda Anadolu topraklarında yüzyıllara yayılan bir arada yaşama kültürüne de yapılmıştır."