'Kürt açılımı' 30 Ağustos'a da damgasını vurdu

'Kürt açılımı' 30 Ağustos'a da damgasını vurdu
'Kürt açılımı' 30 Ağustos'a da damgasını vurdu

Orgeneral Başbuğ, ?Biz Türkiye?nin bölünmesini istemiyoruz paşam? diye ağlayan kızı teskin etti FOTOĞRAF: ÜMİT KOZAN / DHA

Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dün tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Ankara'daki törenlere katılan bazı vatandaşlar Genelkurmay Başkanı Başbuğ'a 'Kürt açılımı istemiyoruz' diye seslendi
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi
BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Türkiye’nin her yerinde görkemli bir şekilde kutlandı. Anıtkabir’deki askeri törende ilk kez erler de yer alırken, Hipodrom’daki kutlamalarda asker halkın arasına girdi. Bu yıl törende gerçekleştirilen bir ilk de şehit yakınlarının Hipodrom’daki şeref tribününde yer bulması oldu. Tören sonrasında halkın arasına karışan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Komutanım Türkiye bölünmesin, ülkem bölünmesin” diye ağlayan bir genç kızı, “Olur mu öyle şey” diyerek teselli etti. Orgeneral Başbuğ’a büyük ilgi gösteren Ankaralılar, ‘Kürt açılımı istemiyoruz’ diye slogan attılar.
Ankara’daki 30 Ağustos kutlamaları Genelkurmay Başkanı Başbuğ ve kuvvet komutanlarının Anıtkabir’i ziyaretiyle başladı. Anıtkabir’deki törende bu yıl ilk kez erler de yer aldı.  Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Başbuğ, şunları yazdı: “Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin büyük Atatürk sevgisi sonsuza kadar yaşayacaktır. Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır.”Bu yıl ‘Güçlü ordu güçlü Türkiye’ sloganıyla gerçekleştirilen Zafer Bayramı törenleri geçen yıllara oranla daha görkemli geçti. Anıtkabir ziyaretine ilk kez erlerde katılırken savaş uçaklarının gösterileri yine nefes kesti.


‘Güçlü ordu..’ önünde kabul
Anıtkabir’in ardından Başbuğ ve komutanlar, Genelkurmay Karargâhı Şeref Salonu’ndaki ‘Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’ sloganının yer aldığı afişin önünde kutlamaları kabul ettiler. Tebrik merasimine; TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.
Daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı TBMM Başkanı  Şahin’le Başbakan Erdoğan’ın da hazır bulunduğu törene CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ilk kez eşi Olcay Baykal’la geldi. Sabah erken saatlerden itibaren Hipodrom alanına gelen vatandaşlar törene yoğun ilgi gösterdi.
Zafer Haftası’nın ana teması olarak belirlenen ‘Güçlü ordu, güçlü devlet’ sloganı, Hipodrom’daki tören alanında protokol tribünün tam karşısına yaklaşık 50 metre uzunluğunda bir yazı olarak yerini aldı. Uçak geçişlerinin ardından KC 135 Yakıt uçağı ile F16 savaş uçağı havada temsili yakıt ikmali yaptı.

Şehit yakınları şeref tribününde
Hipodrom’daki töreni şehit yakınları da ilk kez şeref tribününden izledi. Şehit  yakınlarının yanına giden Gül, “Sizler onurumuz, şerefimiz, gurur kaynağımızsınız. Sizler en sevgili varlıklarınızı bu vatan için verdiniz. Böyle büyük bir günde, Zafer Bayramı’nda sizlerin burada bulunması, sizleri bu  ordunun, devletin nasıl sahiplendiğini gösteren bir boyutu olmuştur” dedi.
Başbuğ, Gül’ü uğurladıktan sonra tören alanına indi ve vatandaşlarla sohbet etti. Ankaralılar, uzun süre alkışladıkları Başbuğ’u, ‘Kürt açılımı istemiyoruz’, ‘Türkiye Türktür, Türk kalacak’, ‘Türkiye sizinle gurur duyuyor’, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganlarıyla karşıladı. Başbuğ, vatandaşlarla el sıkışıp, küçükleri severken, kalabalığı yararak yanına gelen küçük bir ile sohbet etti. Ağlayarak, “Biz Türkiye’nin bölünmesini istemiyoruz Paşam” diyen genç kızı Başbuğ, “Biz olduğumuz, Türk ordusu olduğu müddetçe, Türkiye’yi kimse bölemez” diye teskin etti.
Başbuğ, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, bu yılki bayramın daha görkemli ve coşkulu, kutlandığını belirterek, “Gerçekten ordu-millet burada birleşti. Vatandaşlarla daha çok bir arada olmayı, konuşmayı arzu ediyordum. Ama izdihamdan olamadım” dedi.

Boğaz’da görkemli tören
İstanbul’daki Zafer Bayramı kutlamaları Taksim Cumhuriyet Anıtı’na İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ıın çelenk koymasıyla başladı. Daha sonhra Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilen törene ise bu yıl ilgi azdı. Donanma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirdiği geçit töreni ise şölene döndü. Karadeniz’den gelen savaş gemileri, denizaltılar dün saat 13.30’dan itibaren İstanbul Boğazı’na doğru hareket etmeye başladı. Resmi geçide Sahil Güvenlik Komutanlığı botları, 21 gemi, dört denizaltı, dokuz helikopter katıldı. Bunlara üç eğitim uçağı da eşlik etti. Gemilerin Boğaz’dan geçişi, helikopterlerin Boğaz Köprüleri’nin altından süzülüşü ilginç görüntülere sahne oldu. 

Diyarbakır’da ilgi düşüktü
Diyarbakır’daki Zafer Bayramı kutlamaları, ramazan nedeniyle bu yıl fazla ilgi görmedi ve kısa sürdü. Törende 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, protokolde hazır bulunan DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Şimşek’le tokalaşmadı.
Bingöl’deyse törenin yapıldığı stadyumunun giriş kapasındaki görevli astsubaylar, MHP İl Başkanı Ali Köseoğlu’nu protokol kapısından almadı. Buna sinirlenen Köseoğlu, “Siz bayramı kendi kendinize yapın ve kutlayın” diyerek törene katılmadı.
Van’daki törenlere Belediye Başkanı DTP’li Bekir Kaya katılmadı. Siirt’teki kutlamalarda ise DTP’li Belediye Başkanı Selim Sadak, Atatürk anıtına çelenk koyduktan sonra selam durmadan yerine oturdu.


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş