Kürt açılımı ilk onlara uğradı; Kırkpınar, Çelkeniya oldu

Kürt açılımı ilk onlara uğradı; Kırkpınar, Çelkeniya oldu
Kürt açılımı ilk onlara uğradı; Kırkpınar, Çelkeniya oldu
Diyarbakır İl Genel Meclisi'nin Kürtçe adı Çelkaniya'yi geri verme kararı aldığı Kırkpınar Mezrası'nda yaşayanlar, Kürt açılımının sembolü olmak istiyor
Mezralarının köy statüsüne kavuşup, Kırkpınar anlamına gelen Kürtçe Çelkaniya adının geri verilmesi üzerine yapılacak muhtar seçimine hazırlanan Mehmet Ortaya, “Biz Zazayız, ilk olmak istedik. Kürtçe ismin köyümüzü verilmesiyle biz bir kapıyı araladık. İnşallah hükümetimizin alacağı bir karar ile bölgedeki yerleşim yerlerine eski isimleri geri verilir. Bu anlamda bir ilk ve sembol olmak bizi mutlu eder” dedi.
Kürt açılımının tartışıldığı son günlerde Diyarbakır İl Genel Meclisi, bölgede ilk kez bir köye Kürtçe eski adının verilmesi yönünde karar aldı. Merkez Kayapınar İlçesi'ne bağlı Güleçoba Köyü’ne bağlı 53 hane 500 nüfuslu Kırkpınar Mezrası sakinleri, mezralarının köy statüsü kazanması ve Kürtçe olan eski Çelkaniya adının yeniden verilmesi için İl Özel İdaresi Kurulu’na başvurdu. Kurul köylülerin başvurusunu kabul ederek konuyu İl Genel Meclisi’ne gönderdi.
DTP ve AKP’ye mensup 66 üyeli İl Genel Meclisi, yaptığı toplantıda köylülerin talepleri doğrultusunda mezranın adının, Türkçe adında olduğu gibi yine Kırkpınar anlamına gelen Kürtçe adı olan Çelkaniya olarak değiştirilmesi ve köy statüsüne çıkarılması yönünde oybirliğiyle karar alıp, bunu valiliğe sundu. Valilik de bu kararı onaylayarak İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. İçişleri Bakanlığı onaylarsa, yürürlüğe girecek bu kararla, Kırkpınar Mezrası artık Çelkaniya Köyü olacak.

ZAZA KÖKENLİLER
Kürtçe Çelkaniya adını geri alan Kırkpınar Mezrası’nda yaşayan Zaza kökenli köylülerin 35 yıl önce Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nden gelerek bölgeye yerleştikleri belirtildi. Mezranın ileri gelenleri yıllarca Çelkaniya olan mezralarının adının bir yıl önce Kırkpınar olarak değiştirilmesi ve artan nüfus nedeniyle, köy statüsüne geçip, eski adlarının geri verilmesi kararı alarak harekete geçti. Bu girişimleri olumlu sonuçlanan köylüler şimdi büyük bir sevinç yaşarken, bölgede bir ilk ve Kürt açılımında simgesi olmak istiyor.
Mezranın köy statüsüne kavuşmasının ardından, yapılacak muhtarlık seçimine hazırlanan 69 yaşındaki Mehmet Ortakaya, Zaza olduklarını ve Zazaca konuştuklarını söyledi. Ortakaya, “Kürtçe ismin köyümüzü verilmesiyle biz bir kapıyı araladık. İnşallah hükümetimizin alacağı bir karar ile bölgedeki yerleşim yerlerine eski isimleri geri verilir. Bu anlamda bir ilk ve sembol olmak bizi mutlu eder. Zaten mezramıza verilen Kırkpınar adına alışamamıştık. Kimse de bilmiyordu, biz yine Çelkaniya adını kullanıyorduk. Bölgede halen bütün köyler eski isimleri ile biliniyor” dedi.
Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi'nden bölgeye göç ettiklerini anlatan Mehmet Ortakaya, “35 yıl önce 8 hane olarak, buraya gelip yerleştik. Şu anda 53 hane ve 500 nüfus var. Köyümüzde ilkokul var ve 20 yıldır eğitim veriyor. 80 öğrenci köydeki okulda, 25 öğrenci ise taşımalı eğitim ile Diyarbakır’da okullara gidiyor” dedi. Ortakaya, köyde çocukların hepsinin Türkçe bildiğini belirtirken, “Kadınlarımız da çocuklarından Türkçe öğreniyor. Köy geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla karşılıyor. Köyümüz sulak bir alanda olduğu için Kırkpınar anlamına gelen Kürtçe ismini de oradan aldı. Biz Zaza’yız, hepimiz akrabayız ve Zazaca konuşuyoruz. Zazaca ve Kürtçe bizim için aynı şeylerdir” dedi.

FA(GG/AAA) (FOTOĞRAF)