'Kürt açılımı' Şehitlikte gerginlik yarattı

'Kürt açılımı' Şehitlikte gerginlik yarattı
'Kürt açılımı' Şehitlikte gerginlik yarattı
Edirnekapı Şehitliği'nde bir araya gelen şehit aileleri, hükümetin Kürt Açılımı'nı protesto etti. Aynı saatlerde, şehitlik bahçesinde toplanan Barış ve Kardeşlik İçin Gençlik Birliği üyeleri de Kürt sorununa çözüm için basın açıklaması yaptı. Polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi alarak olası bir olay yaşanmasını engelledi.İstanbul Şehit Ailelerinin Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ŞADDER) üyeleri, saat 12.00'de Edirnekapı Şehitliği'nde bir araya geldi. hükümetin ’Kürt Açılımı’nı protesto ederek, basın açıklaması yaptılar. ŞADDER Genel Başkanı Şencan Bayramoğlu, milli menfaatlerimize hizmet etmediği açıkça anlaşılan karanlık bir kampanyanın bütün hızı ile sürdüğünü belirterek, "Şehit anneleri vatana ihanet etmiş eli kanlı teröristlerin aileleriyle aynı kefeye konmaya ve bizim acımız onların durumu ile eşitmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. TSK’nın teröre karşı sürdürdüğü 25 yıllık şerefli mücadelenin devletimizin terörle mücadele uğruna harcadığı yüz milyonlarca doların heba olmasına ve şehitlerimizin kanlarının yerde kalmasına canımız pahasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
Şehit babası Fevzi Canik, konuşmadan sonra gazetecilere hakaret ederek, saldırdı. Diğer şehit yakınları Fevzi Canik'i sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada Fevzi Canik'in belindeki ruhsatlı tabancası yere düştü. Fevzi Canik, basın açıklamasının yapıldığı bölümden uzaklaştırıldı.

KEFENLİ PROTESTO YAPTILAR
ŞADDER'in basın açıklamasının bitmesinin ardından saat 12.30’da kendilerine Barış ve Kardeşlik İçin Gençlik Birliği adını veren grup, Kürt sorununun çözümü için basın açıklaması yaptı. "Ölüm değil Kürt sorununa çözüm istiyoruz" yazılı pankart açan grup üyelerinin basın açıklaması sırasında kefene sarılan 2 kişi de ölümleri protesto etmek için yerde yattı.
Basın açıklamasını okuyan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu Başkanı Ozan Emre Özyılmaz, Türk-Kürt halkından binlerce insanın hayatını kaybettiği savaşın 25. yılına girdiğine belirterek, "Kürt halkının onca acıya, gözyaşına katlanarak yükselttiği barış elinin havada kalmaması için bizde Türk halk gençliği olarak elimizi uzatıyoruz. Krili savaşa gencecik bedenlerimiz sürülüyor. Artık ölmek ve öldürmek istemiyoruz" dedi.
Bu sırada, bazı şehit yakınları da basın açıklamasını yapan gruba tepki gösterdi. Emniyet yetkililerine “Neden burada basın açıklaması yapılmasına izin veriyorsunuz” diye bağıran bir şehit annesi baygınlık geçirdi.
(BE)(BB) (FOTOĞRAF)