Kürt Araştırmalar Merkezi'nden en başarılı Kürtlere ödül

Kürt Araştırmalar Merkezi'nden en başarılı Kürtlere ödül
Kürt Araştırmalar Merkezi'nden en başarılı Kürtlere ödül
Centre for Kurdish Progress (Kürt Araştırmalar Merkezi) tarafından organize edilen Newroz kutlaması için, Londra'nın ve İngiltere'nin farklı bölgelerinden yüzlerce Kürt parlamentonun ek binası olan Portcullis House'a akın etti.

RADİKAL - Britanya Parlamentosu, tarihinin en kalabalık Newroz kutlamalarından birisine sahne oldu.

Centre for Kurdish Progress (Kürt Araştırmalar Merkezi) tarafından organize edilen Newroz kutlaması için, Londra'nın ve İngiltere'nin farklı bölgelerinden yüzlerce Kürt parlamentonun ek binası olan Portcullis House'a akın etti.

Türkiye , Suriye, Irak ve İran'da yaşayan Kürtleri temsil eden davetliler bina önünde uzun kuyruklar oluştururken, geleneksel kıyafetleri ile kutlamaya katılan davetliler renkli görüntüler yarattılar.

Newroz resepsiyonunda farklı ülkelerde faaliyet gösteren Kürt siyasi hareketlerinin temsilcileri buluştu.

Britanya'da yaşayan ve alanlarında çalışmaları ile öne çıkan Kürtler için düzenlenen 'En Başarılı Kürtler' ödül töreninin gerçekleştirildiği etkinliğe İşçi Parti 'li Gölge bakan Sadiq Khan ve milletvekili Stephen Twigg ev sahipliği yaptı.

İngiliz Parlamentosu'nun tek Kürt milletvekili Nadhim Zahawi'den İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz'a ve parlamentonun Kürt dostu milletvekillerinden Mike Gapes'e kadar çok sayıda milletvekili ve Lordlar Kamarası üyesi de kutlamada hazır bulundu.

Haringey Belediye Başkanı Kaushika Amin'in aralarında bulunduğu yerel yöneticiler ve meclis üyelerinin de katıldığı Newroz kutlamasınının sunuculuğunu kurum yöneticilerinden Hilat Özcan üstlendi. CEFTUS Direktörü İbrahim Doğuş, İşçi Partisi milletvekili adayları Kate Osamor ve Joan Ryan ile meclis üyeleri Peray Ahmet, Makbule Güneş ve Aligül Özbek'in de bulunduğu çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlik, Tunus'ta gerçekleşen terör saldırısı ile Şengal ve Rojava'da yaşanan IŞİD katliamlarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Etkinlikte sahiplerini bulan 'Most Successful Kurds' başarı ödüllerinin jürisi adına söz alan Diana Nammi'nin ardından milletvekilleri de söz alarak Newroz'u kutladılar.

Daha sonra değişik alanlarda aday gösterilen yüzlerce kişi arasından seçilen başarılı Kürtlere ödülleri takdim edildi. Meclis üyesi Aligül Özbek, Ata Mufty, Dr Alan Semo, Dr Meryem Kaya, Goran Baba Ali, Haco Cheko, Peri Ibrahim ve Tevan Jabar'ın oluşturduğu jüri tarafından belirlenen kişiler şunlar oldu:

En Başarılı İşadamı Savaş & BayramYüksel kardeşler.
En Başarılı Rol model Shayan Moftizadeh
En Başarılı İş Kadını Işıl Güler
En başarılı genç girişimci Sahin Anush
En başarılı kadın sanatçı Tara Jaff
En başarılı erkek sanatçı JasimGhafur
En başarılı öğrenci Shaswar Baban
En başarılı gazeteci Alaettin Sinayic
En başarılı politikacı Nadhim Zahawi

Etkinlikte ayrıca sosyal çalışmalarından dolayı Karam Kurda'da ödüle layık görülürken İngiltere'de yaşayan Kürtlere katkılarından dolayı Gary Kent, Estella Schmid, SOAS Kurdish Society öğrenci topluluğu ve İngiliz milletvekili Ann Clwyd'â da birer plaket sunuldu. İşadamı Süleyman Çağın'da özel başarı ödülüne layık görüldü.

İngiltere'de yaşayan bir grup akademisyen, öğrenci, profesyonel ve siyasetçinin bir araya gelerek kurduğu ve çalışmalarına geçen sene başlayan The Centre for Kurdish Progress (Kürt Araştırmalar Merkezi) İngiliz parlamentosu ve üniversitelerde düzenlediği toplantılarla dikkat çekiyor. Kurumun etkinliklerine bugüne kadar aralarında milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Irak Kürdistan Bölge temsilcisi Bayan Rahman ve gazeteci Ruşen Çakır gibi çok sayıda davetli katıldı. (Faruk ZABCI- DHA)