'Kürt askerler tugayda dövüldü'

'Kürt askerler tugayda dövüldü'
'Kürt askerler tugayda dövüldü'
İHD, Ağrı'da bulunan 12. Mekanize Tugayı'nda 9 askerin 'Kürt oldukları için' coplarla ve bıçaklarla saldırıya uğradıkları ve yaralandıklarını açıkladı.

Ağrı 12. Mekanize Tugayı'nda rütbeli ve diğer askerlerin saldırısına uğradıklarını iddia eden 9 Kürt asker, İHD Van Şubesi'ne başvuruda bulundu. İHD temsilcileri, askerlerin vücutlarındaki kırık, morluk ve darp izlerinin iddiaları doğruladığını söylüyor ve ekliyor: TSK'deki ölüm ve intihar iddialarının ne kadar şüpheli olduğuna bir de bu olay üzerinden bakılmalı.
Bugün Birgün gazetesinde yayınlanan habere göre, Ağrı 12. Mekanize Tugayı'nda "Kürt-Türk" tartışmasının ardından diğer askerlerin saldırısına uğrayan ve dövülen 9 Kürt asker, telefon İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi'ne başvuruda bulundu. Askerlerin başvurusunu alan İHD Van Şube Başkanı Ömer Işık, konuya ilişkin şu bilgileri verdi, "Tugay'ın içinde linç girişimine maruz kalan Kürt askerlerden Murat Aydın, Ağrı merkez Eliaçık köyünde ikamet ediyor ve Bolu 2. Komando Tugayı'nda askeri görevi yapmakta iken izinli olarak Ağrı'ya geliyor. İzin bitiminde, Ağrı 12. Mekanize Tugayı'nda birliğine gönderilmek üzere ATM’de misafir ediliyor. 23 Şubat günü saat 19.20 sıralarında arkadaşlarıyla kantine giriyor. Kantindeki görevli bunlara satış yapmıyor ve ‘kapalı’ diyor. Bunun üzerine diğer askerlerin alışveriş yaptığını gören Aydın ve arkadaşları kendilerine niye böyle bir muamele yaptığını soruyor. Sözlü tartışma çıkıyor. Tartışma yemekhanede devam ediyor. Yaklaşık 40 kişi sivil giyimli ve rütbeleri belli olmayan askerler, içerde bulunan askerleri darp ederek, ağza alınmayan hakaretler etmiş. Ağırlıklı olarak Kürt olduklarına dair küfürler olduğu söyleniyor. Bıçak da kullanılıyor.”

9 ASKER YARALANDI
Işık, kendilerine yapılan başvuruya göre saldırıda 9 askerin yaralandığını söyledi. Ömer Vural’ın ayağından üç bıçak darbesi aldığını, Bilal Doğan, Vefa Yörük, Şehmus Kaya, Murat Laçin, Abdurahman Vural, Mehmet Eken, Cahit Topçu ve isimleri öğrenilemeyen 3 kişinin coplarla darp edildiğini söyleyen Işık, “Gerginlik daha önceden başlamış. Murat Aydın’ın beyanına göre bir haftadır Kürt askerlere angarya işler yaptırıyorlarmış. Ezmeye çalışıyorlarmış” dedi. Işık, bıçak darbesiyle yaralanan ve ayağına dikiş atılan Ağrı'nın Diyadin ilçesinde ikamet eden Ömer Vural'ın verdiği bilgilere göre ise, "Kendisinin bıçak darbesi aldığını, çenesinden yara alıp dikiş atılan olduğunu, ayağı kırılıp alçıda olan arkadaşlarının olduğu bilgisini verdi" diye aktardı. Işık, durumu öğrenen Vefa Yörük'ün kardeşi ve Şehmus Kaya'nın ailesinin, Tugay'a giderek İHD'yi aradıklarını belirterek, "Ama bu aileler açıklama yapmaktan çekindiler" diye konuştu.

İHD’LİLERE BİLGİ VERİLMEDİ 
Işık, asker ölümlerine ilişkin geçmiş dönemlerde kendilerine başvuruların olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: "Bu durumla birlikte, askeriye içinde intihar iddiaları ve ölümlerin ne aşamada olduğu gözler önüne seriliyor. Bu olay, asker öldürülmelerini doğrulayacak nitelikte bir gelişmedir ve bunu bir kez daha görmüş olduk. Yapılan başvuru üzerine durumun aciliyeti nedeniyle İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ı arayarak, bilgilendirme yaptık. Gerekenin yapılacağı belirtildi."
Konuyla ilgili askeriyeyi aradıklarını ancak kendilerine kimsenin dönmediğini belirten Işık, hukuki girişim başlatacaklarını da kaydetti. Işık, Sinop'tan sonra bu tür olayların yaşanmasının süreci daha da gerginleştirdiğine dikkat çekerek, hassasiyet gösterilmesini istedi.

'AİLELER ŞİKAYETTEN ÇEKİNİYOR' 
İHD Ağrı Temsilcisi Abdülhadi Karakurt ise olayla ilgili bilgi almak için Ağrı 12. Mekanize Tugayı'na gitti. Ancak kendisine herhangi bir bilgi verilmedi. Yaralanan askerlerin gelen aileleriyle görüşen Karakurt, ailelerin başvuru yapmaktan çekindiğini söyledi. Yaralanan bazı askerlerin kol ve bacakların da kırık olduğunu, ağız ve burunlarında darp izleri olduğu bilgisini aldıklarını ifade eden Karakurt, olayın ardından hemen soruşturma başlatıldığını söyledi. Karakurt kalabalık bir grubun saldırmasına rağmen sadece 4 askerin ifadesinin alınmasının ise tuhaf olduğunu belirtti.


  http://www.radikal.com.tr/1122847112284723

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  işte - jooma

  olay türk hassasiyetinden kaynaklanmış. şu kürtlerde bir türlü ezilmeye, horlanmaya, dayağa,katledilmeye alışamadılar sorun sadece bu yoksa herşey klasik!!!!!

  Kürt Düşmalıgı - byvicdan

  Ben mesela askerdeyken türk vatandaşı musevi bir asker geldi ve ona kimse ama hiç kimse üniforma giydiremedi çocuk sürekli eşofmanlarla dolaştı ve akibeti ne oldu kimse bilmiyor 2 hafta sonrada üst rütbeli bir subay tarafından götürüldü sizin kardeşim dediginz KÜRTLERin gençleri artık türkleri kardeş olarak görmüyor ve yakın gelecektede görmeyecektir benim hemen hemen bütün arkadaşlarım türk ama asla dostum olamadılar çocukluk arkadaşlarımda dahil

  Başlık - darwin3416

  ''Kürt Askerleri dayak yedi'' bu nasıl bir başlıktır kürt kökenliler kürdistan askerimi oluyor.

  kürt askerler tugayda dövüldü hk. - fgemak

  pkk nın uzantısı görevi ile tugaya gelmiş bir kürt kökenli asker bütün bir birligin güvenliğini tehlikeye atabilir,TSK içerisine sızma girişiminde bulunmak isteyen pkk uzantılarına karşı çok savunmasız olduğunu düşünüyoruz, pkk terör örgütü kamplarına dışarıdan hiç kimse neden sızamıyor,bunun araştırılması ona göre tedbir alınması gerektiğini düşünüyoruz.

  askere gitmeyenleri anlarım - himone

  şu habere bakınca askere gitmeyenlerin inanmasını anlarım da askere gidip de buna inanan adamların haline şaşarım. Sırf kürt oldukları için dövülmüş ha....

  HALA DAHA - turg

  bu zamanda kimin ne olduğunun ne önemi var anlayamıyorum, siyah beyaz, kürt ,türk işiniz hikaye

  kurt oldugun icin degildir,asker oldugun icindir - australian

  askeriyede hic turkluk kurtlukten ciktigina inanmiyorum bu sacma salak olaylarin acikcasi.zaten askeriye de bi suru kurt var komutan olarak boyle bir seyim sirf sen kurtsun al sana diye ciktigi hic inandiri degil bence.Biliyorsunuz en cok coluk cocuk sahibi olanlarda bu ulkede kurtler yani bu kadar olasilik icinde adamin fasizan duygulari bile olsa yer biraz yapmasi bunu... askerligin mantigini sorgulayacagimiz bir haberken lutfen milliyetcilikle yaklasmayalim bunlara..adam turkte olsa, bulgaristanli da olsa, cerkezde olsa, lazda olsa degil mi ki askerlik yapiyor evet orada dayak yiyor.. siz bunun icinde arayin gercekligi 10 kisi kurt oldugu icin dayak yemez.