'Kürt ayrı PKK ayrı'

'Terör odağısınız'
Başbakan Erdoğan Nobel Enstitüsü'nde konuşurken, 'Kürdistan Ulusal Konseyi'nden olduğunu söyleyen kişilerin, "Türk Anayasası Kürtleri yok sayıyor" sataşmasıyla karşılaştı. Erdoğan, "PKK, Kürtler adına konuşamaz. Sizler terörün odağısınız" dedi.
Yumurtalı protesto
Erdoğan'ın sözleri şöyle: "Siz kimsiniz de savaşı durdurmaktan söz ediyorsunuz? Türkiye'de Kürt sorunu yok. Kürtlerin olduğu yerlerde partim birinci. Rizeliyim, eşim Siirtli. Biz bunları çözmüşüz." Erdoğan'a, çıkışta, bir grup yumurtalı saldırı düzenledi.

OSLO - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Norveç'te PKK'lılar tarafından protesto edildi. Katıldığı konferansta PKK'lıların iddialarına sert karşılık veren Başbakan Erdoğan, "PKK terör örgütü, Kürtler adına konuşamaz" dedi.
Norveç'teki temaslarını dün başkent Oslo'da sürdüren Erdoğan, Nobel Enstitüsü'nde 'Küresel Barış Arayışı ve Türkiye'nin Katkısı' konulu bir konuşma yaptı. Salonda kendilerini 'Kürdistan Ulusal Konseyi' üyeleri olarak tanıtan bazı kişiler 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Kürt varlığını kabul etmediği' ve 'Türk güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonların savaş olduğu' yönünde iddialarda bulundu. Buna tepki gösteren Erdoğan şöyle konuştu:
PKK Kürtleri temsil edemez: Çirkin bulduğum, art niyetli düşünceleri paylaşmam mümkün değil. Her şeyden önce ordumuzun başlattığı bir operasyonu, bir olayı niteleyemezsiniz. Bu, terör örgütlerinin başlattığı terör uygulamalarıdır. Güvenlik güçlerimizin yapmış olduğu mücadele, o bölgelerde yaşayan insanımızın huzuruna ve mutluluğuna yöneliktir. Terörist grup PKK, o bölgede insanlarımızın huzurunu, güvenini tehdit etmektedir. PKK terör örgütü, asla Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi olamaz, değildir. Bunun altını özellikle çiziyorum. PKK terör örgütü Kürtler adına konuşamaz.
'Kürtler bize oy verdi'
AKP'den beklentiler: Benim partim içerisinde de Kürt vatandaşlarım, vardır ve şu anda Kürt vatandaşlarımın en yoğun olduğu bölgede birinci parti benim partimdir. Bu bölgenin belediye başkanlıklarının da ciddi bir kısmını benim partim kazanmıştır. Bu şunu göstermektedir: Benim vatandaşlarım, benim partimle bütünleşmiştir ve partimden bir şeyler beklemektedir.
Kürt sorunu yok: 'Türkiye'de Kürt sorunu vardır' demek sanal sorunlar olarak ortaya çıktı. Bizim için böyle bir sorun yoktur. Şu anda Türkiye'de ne kadar etnik unsur varsa, aynı mesafedeyiz. Türkiye'de sadece Türk vatandaşları mı yaşıyor? 30'a yakın etnik unsur var. Siz bunları görmeyeceksiniz, sadece Türkiye'de bir bölgeyi Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı bölgeler olarak ilan edeceksiniz. Bu mümkün değil. Böyle bir temsili kimse size vermez.
'Ayrı bir devlet yok'
Siz kim oluyorsunuz: 'Savaşı durdururuz', diyorsunuz. Siz kimsiniz de durduruyorsunuz? Türkiye'nin içerisinde böyle bir ayrı devlet mi var da siz savaşı durduruyorsunuz? Bunun anlamı terörizmi kabul ettiğinizi ifade etmektir. Terörün bir odağı olarak ben şu anda sizi görüyorum.
Hakkı Anayasa korur: Bizim ortak paydamız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Bu bizim üst kimliğimiz. Bu vatandaşlığın içerisinde Kürt'ü de vardır, Türk'ü de vardır, Laz'ı da vardır, Çerkez'i de vardır. Hepsinin de hakkını, hukukunu Anayasamız korur.
Bırakın yanlış yaklaşımı: Ben, Rizeliyim, eşim Siirtli. Bu neyi gösteriyor? Biz zaten sorunları çözmüşüz. Türkiye'de bakıyorsunuz, Türk Kürt ile evlidir, Azeri Gürcü ile evlidir. İkisi birbiriyle et-tırnak gibi olmuştur.
Erdoğan, konuşmasında, Türkiye'nin dış politikası ve Irak konusunda ise şu mesajları verdi:
Suriye ve Yunanistan'la ilişkiler: Son yıllarda enerjimizi komşularımızla olan ilişkilerimize ayırmış bulunmaktayız. Buradaki hedef, çözümsüzlükleri ortadan kaldıran bir ülke konumuna gelebilmektir. Yunanistan ve Suriye ile ilişkilerimizde gelinen nokta bunun açık bir örneğidir.
Irak'ta demokrasiye geçiş: Bu aşamada hiçbir kesimin kendi çıkarlarını düşünmek suretiyle Irak'ın geleceğini tehlikeye atmaya hakkı olmadığını ve Irak'taki bu gerginliğin devamını tahrik edici bir anlayış içinde bulunmamasının doğru olacağını da bu işi yaşayanlarla müzakerelerini yapmak suretiyle ifade ediyoruz.
Yumurtalı saldırı
Başbakan Erdoğan, konuşmasından sonra Norveç Parlamento Başkanı Jorgen Kosmo'yla bir araya geldi. Bu sırada, 30 kişilik bir PKK'lı grup protesto gösterisinde bulundu. Erdoğan parlamentodan çıkarken de PKK'lıların yumurtalı saldırısına uğradı. Erdoğan, Stavanger'deki NATO Karargâhı'nı ziyaretinde de PKK yanlısı 50 kişinin yumurtalı saldırısına uğradı.


    http://www.radikal.com.tr/7438347438340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.