Kürt baharı kapıda

Kürt baharı kapıda
Kürt baharı kapıda
Barham Salih: Kürt Baharı kapıda. Ama Türkiye devletinin endişelenmesine gerek yok. Kürt dili ve kimliği Türkiye için tehdit değil, servettir.
Haber: SEVİL KÜÇÜKKOŞUM / Arşivi

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Süleymaniye’de düzenlediği Medialog Platformu’nda Türk ve Kürt kadın gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya gelen Kürdistan Yurtseverler Birliği Başkan Yardımcısı Barham Salih, “Kürt Baharı kapıda. Artık zamanımız geldi. Ama Türkiye devletinin endişelenmesine gerek yok. Kürt dili, kimliği ve hakları Türkiye için bir tehdit değildir, aksine servettir” dedi. Kürt halkının PKK ’nın geri çekilmesi için elinden geleni yapacağını söyleyen Salih, yine de bunun Türkiye ile PKK arasındaki bir mesele olduğunu ve Kuzey Irak’ta istikrarın sağlanmasının da bir o kadar önemli olduğunu kaydetti. Türk liderlerin 10 yıl önce Kürdistan Özerk Bölgesi’ni ulusal güvenliğe büyük bir tehdit olarak gördüklerini, ama şimdi Kürtlerin, Türklerin en yakın müttefiki olduğunu savunan Salih, “Bir Kürt olarak, ben İstanbul’a, Ankara ’ya gittiğimde veya yurttaşlarım Antalya’ya, İzmir’e gittiklerinde, harika bir kültür, ekonomi ve basın özgürlüğü ile karşılaşıyorlar. Biz de ‘Neden burada da aynısı olmasın ki?’ diye soruyoruz. Birlikte çok şey yapabiliriz. Milliyetçilik bizi böler. Ben Kürt’üm ve Kürt kimliğimle gurur duyabilirim; siz Türk’sünüz, siz de aynı şekilde kimliğinizle gurur duyabilirsiniz. Ama sonuçta herkesin derdi aynı. Çatışma içine hapsolmamızın gereği yok” diye konuştu.

‘Süreç tarihi fırsattır’

Barış sürecine de destek veren Salih, “Başbakan Erdoğan’ın, Kürt liderlerle birlikte başlattığı bu demokratik açılım ve barış süreci tarihi bir fırsattır. 20. yüzyıl heba olup gitti ama 21. yüzyıl farklı olabilir. Erdoğan ve Türkiye’deki Kürt liderler desteklenmeli” açıklamasında bulundu. Geçmişe bir set çekilmesi gerektiğini de ifade eden Salih, “Kürdistan Özerk Bölgesi, Türkiye’nin bir ekonomik partneri olarak, bu değişim sürecinde çok güçlü bir katalizör işlevi görebilir” diye konuştu. Salih, “Kürdistan bu barış sürecine nasıl dahil olabilir?” sorusuna : “Biz her türlü desteği vermeye hazırız. Herkesin iyiliği için birlikte çalışabiliriz. Türk hükümeti ve Türkiye’deki Kürt liderler Irak’taki Kürtlerin görüşlerini dikkate alıyor. Bu sorunu barışçıl yollarla çözmeliyiz. Sürecin uzaması ne Kürtler için iyi ne de Türkler için” cevabını vererek Kürt haklarının tanınmasının Türkiye’deki demokrasiyi geliştireceğine vurgu yaptı.

KÜRTLER 21. YÜZYILDA SAHNEDE OLACAK

Irak’taki Kürtlerin Suriye’deki aşırı gruplardan tedirgin olduğunu söyleyen Salih, “Terörizm, Suriye sınırlarını aşıp Türkiye’ye, Lübnan’a ve tüm bölgeye yayılacak. İran, Türkiye, ABD ve Rusya bir araya gelip derhal bir çözüm bulmalı” derken, Suriye’deki Kürt meselesinin ülkenin içinde bulunduğu geçiş sürecinin çok önemli bir parçası olduğunu kaydetti. Salih ayrıca Demokratik Birlik Partisi’nin Suriye’deki önemli kurumlardan biri olduğunu söyleyip “20. yüzyıl Kürtler için hayati bir anlam taşıyordu. 21. yüzyılda ise biz sahneye çıkacağız” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113081711308177

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GEÇMİŞE TAKILMADAN GELECEĞİ BİRLİKTE KURMAK - sabahattinali

  Geçmişte yaşananları unutmayalım. yaşanan acılarla yüzleşelim yüzleşelimki yeni acılar yaşanmasın..acı çeken ailelerin acıları yaşatanlar tezgahlayanların elini kolunu sallayarak gezmelerini onlarla aynı havayı solumalarını kabul etmeleri elbette zor.Elbette toplumda acılara neden olanlar en ağır şekilde cezalandırılmalı elbette ruhları hala içimizde olan enverlerin talatların izleri silinmeli.Barış zor bir süreç belkide onlarca yıl sürecek zorlu bir süreç.ancak daha iyi yaşam için başarmak zorundayız bu topraklarda yaşayan her dilden her dinden farklılıklar dayatmalardan uzak eşitlik hukuğunda barış içinde yaşamak için kin intikam nefret duygularından kendini arındırarak kucaklaşmak barışmak zorunda. Bunu başaran toplumlar var bizde başarabiliriz.

  kürt bahari kapida - miskin2

  arap baharindan ne hayir geldiki,ayni tas ayni hamam, noldu? emperyalist ülkeler istemedikleri zitlastiklari ülkenin devlet adamlarini ve tayfalarini silip süpürdüler ve yine kendi atlarina meydan kaldi ve istedikleri gibi kosturuyorlar sonuc sifira sifir elde var sifir kazanan emperyalizm oldu daha iyi cukkalamak icin.türkiyedede olacagi bu biraz sabredin göreceksiniz halep ordasa arsin burda derler.

  Kürt baharı bütün halklara hayırlı olsun - ismet65

  Irak Başbakanı Maliki ve partisi kendi anayasasına, kanunlara uymuyor ve bir kral gibi istediğini yapmaya çalışıyor. Yani çoğulcu demokrasiyi hiçe sayarak Federal Kürdistan hükümetini çok zor duruma sokuyor. Orada yaşayan halklar ülkelerine demokrasinin gelmesi için elinden geleni yapıyorlar. Fakat böyle giderse Irak Federal Kürdistan merkezi hükümetten ayrılmaya zorlanacak gibi görünüyor yani bağımsızlığını ilan edecekler. Sayın Bahram Salih Türkiye’ye böyle bir mesaj vermek istiyor. Böylece Türk devletin endişelenmesine gerek yoktur. Kürtler bütün halklarla Barış ve eşitlik temelinde bir arada veya yan yana yaşamaya hazırdır. Kapıda olan Kürt baharı Kürtlere ve bütün halklara hayırlı olsun.

  Farketmez - brotherlouie

  Bu millet 26. kürt, dinci işbirliğini bir daha açılmamak üzere tarihin karanlık sayfalarına gömecektir. Bundan en ufak bir şüphe bile duymuyorum.

  niyet-kısmet - dulas

  Bu demeci veren şahsın durduğuğ yere bakınca arkasında gördüğüm tek sey kürt halkının özgürük ve kimlklerinin tanınma mücadelesinden çok cart bir şekilde sırıtan amerikan bayrağının mavi zemin üzerindeki beyaz yıldızlarıdır. işte özgürülük budur.artık ondan ne anlıyorsan

  Kürt Baharı Gerçek Bahar Olacak - ABAYCAN

  Çünkü araplar kendi oluşturdukları zulum sistemlerinin yeniden inşası sürecinde ister istemez oluşturdukları rant ve saltanat çarkının kırılmasından rahatsız olanlarla karşı olanların çatışmasına dayalı bir kaos yaşıyorlar. Oysa kürtlerin hiç ortadoğuda böyle bir saltanat ve rant sistemleri oluşmadı dört parçaya bölünüp dili,kimliği,şerefi,malı,varlığı ne varsa hiç edildiler,şimdi bunları geri kazanma çabası ile örgütleniyorlar.Yoka kürtlerin kaybedeceği hiç bir rant veya saltanatları yok.Yani hiç bir resim Kürtler için eskisinden daha kötü olmayacaktır.Zaten her türlü kıyımı ve açlığı yaşadılar. Bundan böyle küllerinden doğma sürecidir kürtler için.

  21 yüzyıl ve kürtler - deyro

  Evet Arap baharı,yıkım ve felaket getirdi.Çünkü dış zorlamalarla,alt yapısı olmadığı için istikrarsızlık yarattı. Ama Kürt baharı,alt yapısı olan örgütlü bir güce sahiptir.Mücadellesi sayesinde kazanımları elde etmiştir.Artık Kürtlerin sahnede olmasından kimsenin şüpesi olmamalıdır.