'Kürt bildirisi' soruşturuluyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yurtdışında yayımlanan 200 imzalı 'Kürt bildirisi' için başlattığı incelemeyi, Adalet Bakanlığı'ndan da yazı gelmesi üzerine soruşturmaya çevirdi.

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yurtdışında yayımlanan 200 imzalı 'Kürt bildirisi' için başlattığı incelemeyi, Adalet Bakanlığı'ndan da yazı gelmesi üzerine soruşturmaya çevirdi.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 'Toplumu şoke eden düşüncelere de özgürlük tanınmalı' yönündeki içtihatları, Adalet Bakanlığı'nca hâkim-savcıların eğitiminde kullanılıyor. Adalet Bakanlığı, ayrıca AB'ye uyum sürecinde üzerinde en fazla yük bulunan bakanlık olarak çalışageldi ve bununla haklı olarak övündü. Ancak, bakanlık şimdi toplu bir düşünce açıklamasına ceza istemine kapı araladı. Avrupa'daki gazetelere 9 Aralık'ta verilen, eski DEP'liler Leyla Zana ve arkadaşları dahil 200 imzalı 'Kürtler Ne İstiyor' başlıklı bildiri hakkında Ankara Başsavcılığı'nca resen inceleme başlatılmıştı. Başsavcı Hüseyin Boyrazoğlu, yaptıkları işlemi 'inceleme' olarak tanımlamış, ilgili savcıların öncelikle bildirinin görev alanlarına girip girmediğini tartıştıklarını söylemişti. Şimdi başsavcılık, bu incelemesini soruşturmaya çevirdi.
Basın Savcısı Kürşat Kayral, kendilerinin öncelikle bildirinin orjinal metnini elde edeceklerini, ardından imzacıların adreslerini belirleyeceklerini anlatırken imzacıların ifadesine başvurulup başvurulmayacağı, soruşturmanın hangi yasa maddesi kapsamında sürdürüldüğü, soruşturmanın ilanın yayımlandığı gazeteyi de kapsayıp kapsamayacağının ise henüz belli olmadığını söyledi. Kayral, "Biz soruşturmamızı, dava açma, takipsizlik veya görevsizlik/yetkisizlik kararlarından herhangi biriyle bitireceğiz, ancak bu zaman alabilir" dedi.