Kürt bilge Elçi, 74 yaşında veda etti

Kürt bilge Elçi, 74 yaşında veda etti
Kürt bilge Elçi, 74 yaşında veda etti

Elçi, Türkiye de Kürtler vardır, ben de Kürdüm dediği için 2 yıl hapse mahkum edilmişti.

KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, kanser tedavisi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi. Medicana International Ankara Hastanesi, Elçi’nin saat 18.40’da akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.
74 yaşındaki Elçi, 2011’deki seçimde Bağımsız Emek Platformu listesinden Meclis’e girmişti. Siyasi ömrünü Kürt hakları mücadelesine veren Elçi, birçok kez yargılandı, cezaevine girip çıktı. 1977’de Mardin milletvekili seçilerek parlamentoya giren Elçi, 1978-79 yılları arasında Ecevit hükümetinde Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı. 12 Eylül’den sonra 30 ay hapis yatan ve siyaset yasaklısı olan Elçi, bakan olduğu dönemde “ Türkiye ’de Kürtler var, ben de Kürdüm” dediği için Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi’nce 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. 1992’de de, Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı’nı kurarak, ‘Kürt’ adıyla bir kuruma resmiyet kazandırmış oldu. Elçi, TBMM’de bugün yapılacak törenin ardından yarın Cizre’de defnedilecek. Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan , Elçi’nin ailesine başsağlığı diledi.

‘Son şans bizim nesil’

Şerafettin Elçi, şubat ayında Radikal Web Koordinatörü Ezgi Başaran’a verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. İşte o röportajdan öne çıkan başlıklar:
Türk deyince polisi, savcıyı anlayan bir nesil var. Türklerle yaşayageldik, çözümde son şans bizim nesil.
Bir Kürt, Türlüğü benimserse eşit haklara sahiptir.
Olur olmaz insanlar KCK bahanesiyle hapse atıldı. Devletin şunu bilmesi lazım. Bir Kürt’e yapılan haksızlık, en azından yüzlerce insanda devlet nefreti yaratır.
Çözüm basit; Kürtleri tatmin, Türkleri ikna etmek.
PKK ’ya karşıyım ama, onlara hakareti marifet saymadım. Şu anda PKK’nın olgunluk dönemindeyiz. Onlar da olgunlaşıp Hanya’yı Konya’yı anlıyorlar.
Kürtlerin özgürleşmenin Türklere bir zararı yok.