Kürt çalıştayında söz gazetecilerin

Hükümetin Kürt çalıştayının ikincisi bugün Polis Akademisi'nde yapılıyor. Gazeteciler Kürt sorununun çözümü konusundaki görüşlerini İçişleri Bakanı ve üst düzey bürokratlara anlatacak


TARIK IŞIK

ANKARA - Hükümetin, Kürt sorununu çözmek için başlattığı ‘açılım’ kapsamında düzenlenen Kürt çalıştaylarından ikincisi bugün Polis Akademisi’nde yapılacak. Çalıştaya katılan gazeteciler sorunun çözümü için katkıda bulunacak.
15 Temmuz’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın MGK üyesi bakanlarla Başbakanlık Konutu’nda yaptığı toplantının ardından şekillenmeye başlayan ‘Kürt açılımı’ ile ilgili ilk çalıştayın 21 Temmuz’da Polis Akademisi’nde düzenlendiği ortaya çıkmıştı. Çalıştaya katılan İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile İngiltere arasında müzakereleri yürüten ‘Hayırlı Cuma’ anlaşmasının mimarı Lord John Alderdice deneyimlerini aralarında İçişleri Bakanlığı bürokratları ile Emniyet İstihbarat ve Terörle Mücadele uzmanlarının da bulunduğu bir grup uzmana anlatmıştı. 21 Temmuz’da Polis Akademisi’nde düzenlenen çalıştayda Alderdice’in yanı sıra terörle mücadele konusunda çalışmalarıyla tanınan, Prof. Dr. Scott Atran, Prof. Dr. Marc Sageman ve Richard Davis katılarak Kürt sorununun çözümü için Türkiye’ye tavsiyelerde bulunmuşlardı.

Bakan da dinleyecek
Bugün ise, yine Polis Akademisi’nde düzenlenecek çalıştayda Türkiyeli gazeteciler görüşlerini aralarında İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, MİT Müsteşarı Emre Taner, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve Polis Akademisi Başkanı Zühtü Arslan’ın da bulunduğu ilgililere aktarma fırsatı bulacaklar. Çalıştaya şu gazeteciler davet edildi: Oral Çalışlar (Radikal Gazetesi köşe yazarı), Mustafa Karaalioğlu (Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Fehmi Koru (Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı), Ali Bayramoğlu (Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı), Taha Akyol (Milliyet Gazetesi köşe yazarı), Cengiz Çandar (Radikal gazetesi köşe yazarı), Hasan Cemal (Milliyet Gazetesi köşe yazarı), Mithat Sancar (Taraf Gazetesi köşe yazarı) ve Deniz Ülke Arıboğan (Akşam Gazetesi köşe yazarı)

Kürt aydınlarıyla da yapılacak
Çalıştayda ortaya çıkan görüşler, daha sonra hükümete iletilecek. Benzeri çalıştayların Kürt aydınlarla ve bölgenin ileri gelenleriyle de yapılması planlanıyor. İçişleri Bakanlığı, çalıştayların da kılavuzluğuyla hazırlayacağı ‘Kürt açılımı’nı Başbakan Erdoğan’a sunacak. Açılımın, Erdoğan’ın Genelkurmay ve MİT gibi devletin ilgili birimlerinin yanı sıra bölge milletvekilleriyle görüşmesinin ardından kamuoyunun tartışmasına açılması bekleniyor.