Kürt dili ve edebiyatı yolda

Kürtçe TRT-6'dan sonra üniversitelerde Kürt dili ve edebiyatı bölümü için çalışmalar hızlandı. Fransa ve Kuzey Irak'tan öğretim elemanı aranıyor


ANKARA - TRT 6’da Kürtçe yayına başlanmasının ardından üniversitelerde Kürtçe bölümü ete kemiğe büründü. YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, çalışmalara başladıklarını, gerekirse Fransa’daki Kürt Enstitüsü’nden öğretim elamanı getirebileceklerini açıkladı. Özcan, “Kuzey Irak’taki Erbil Üniversitesinden de olabilir mi” sorusuna “Olabilir” yanıtını verdi.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Kürtçe yayın yapacak TRT 6’nın açılışında ve CNN Türk’te yayınlanan açıklamasında Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü için olumlu sinyaller verdi. Özcan, bilimsel olarak Kürt dilininin üniversitelerde okutulmasının faydalı olacağına inandığını belirterek, bir üniversiteden bu konuda bir rapor hazırlamasını istediklerini dile getirdi. Rapor hazırlayacak üniversitenin adını vermekten kaçınan Özcan, “Hazırlanan rapor çerçevesinde adımlarımızı atacağız” dedi. Özcan, Mardin Artuklu ve Dicle üniversitelerinden Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü için talep geldiğini belirterek, “Ancak biz öncelikle filoloji konusunda uzman büyük üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü açılabileceğini düşünüyoruz. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümü bunun için uygun olabilir” diye konuştu.

Uzman arayışı başladı Özcan, bölümün açılabilmesi için öncelikle Kürtçe dilinde uzman öğretim üyelerine ihtiyaç duyduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Öncelikle bu dili iyi bilen ve öğretecek düzeyde öğretim üyelerine ihtiyacımız var. Fransa’da Kürt diline yönelik programlar var orada görev yapan Türk öğretim üyelerinden faydalanabiliriz. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı’nda uzman ancak Kürtçe bilen öğretim üyelerimizle de görüşmeyi düşünüyoruz.”
Özcan, öğretim üyesi için “Kuzey Irak’ın Erbil Kentindeki üniversiteden öğretim görevlisi getirilebilir mi” sorusuna da “olabilir” yanıtını verdi.

2010’da başlayabilir
Özcan, Kürt Enstitüsü açılmasının da gündeme geldiğini dile getirerek, “Kürt Enstitüsünün yerine Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün açılması daha uygun olacaktır. Enstitü biraz daha zor, önce dili edebiyatı öğretmeli. Sonra enstitü kurulabilir” açıklamasında bulundu.
Özcan, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün 2010’da bazı üniversitelerde eğitime başlayabileceğini söyledi. Özcan’ın bölüm için uygun bulduğu Ankara Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ’dan ise yurtdışında olduğu için konuya ilişkin görüş alınamadı. Ancak Taluğ daha önce, “Bu konuda memnuniyetle bir çalışma yaparız” demişti.
İlk olarak DTP Milletvekili Osman Özçelik’in, üniversitelerde Kürtçe bölüm açılması için teklif vermişti. (Radikal)