Kürt işçilere saldırı iddiası

Kürt işçilere saldırı iddiası
Kürt işçilere saldırı iddiası
Bağcılar'daki bir inşaat projesinde çalışan Kürt işçiler, sabah saatlerinde TEM otoyolunu trafiğe kapattı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr - Bağcılar’daki bir inşaat projesinde çalışan Kürt işçiler, sabah saatlerinde TEM otoyolunu trafiğe kapattı. Şantiyede Kürt işçilerin saldırıya uğradığını iddia eden işçiler, iki arkadaşlarının da ağır yaralı olduğunu söyledi. İşçiler, yaralı arkadaşlarından birinin ise öldüğü haberinin geldiğini söyledi.

Yüzlerce işçi sabah erken saatlerde protesto için Bağcılar’da bulunan Kanal D ve Hürriyet binasının otoparkına geldi.

Daha sonra Protesto yayılarak TEM otoyolunu kapatan işçiler, ‘Kahrolsun faşizm’ sloganları attı. İşçilerin iddialarına göre şantiyede Kürtlere yönelik saldırı söz konusu. İşçiler, şantiyede bulunan diğer işçilerin kendilerine 'Kürtçe konuşmayın' şeklinde baskı yaptığını ifade ediyor. 

Kürt işçilere saldırı iddiası


Şimdiye kadar beş kez saldırı yapıldığını ve 7 arkadaşlarının yaralandığını belirten işçiler, yönetim ise yaşanan olaylara rağmen herhangi bir güvenlik önlemi almadığını söylüyor.

Dün gece saat 23.00 sıralarında gerçekleştiği belirtilen saldırıda ise 2 işçinin ağır yaralandığı ifade ediliyor. İddiaya göre bir grup işçi, telefonda aileleriyle Kürtçe konuşan işçileri şantiyede hedef aldı ve bu saldırılarda iki işçi bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralandı. İşçiler arkadaşlarının bıçaklandıktan sonra battaniyeye sarılarak şantiyenin bir köşesine atıldığını ileri sürdü.

İşçiler adına söz alan Fethi Çobanoğlu, Radikal'e, "Dün geceki saldırıda ambulans 1 saat sonra geldi. Burada 3 bin kişi çalışıyor. Bu yaşanan kaçıncı olay, kimse kulak vermedi bize. Telefonda annemizle anadilimizi dahi konuşmamıza tepki gösteriyor diğer işçiler" açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 30 dakika TEM'i trafiğe kapatan işçiler, protestolarının ardından sessizce dağıldı. TEM'i kapatan işçilere ise trafikte bekleyen araçlar, geçişleri sırasında korna çalarak işçilere tepki gösterdi.


  http://www.radikal.com.tr/1151716115171619

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu sıradan bir olay değil - Zizobro

  Sıradan bir olay değil, ama sıradan bir olay gibi gösterilmeye çalışılıyor. Şimdi dönelim Başbakan yardımcısına,ne diyordu Sayın Arınç, Kürdçe eğitim almak isteyen Kuzey ırağa gitsin, sayın Arınç sen bunu dersen, başkalarıda bundan vazife çıkarır ve bu haltı işlerler,bence sen ve senin gibi zihniyetler,bu yaralama olayının zanlıları sizlersiniz. O zihniyetteki herkesi kınıyorum.

  kanal d haberi - De Rezza

  Aynı haberi Kanal D sadece yolun kapatıldığı ve yolda kalanların çilesi diye verdi. Bu bile konu "kürt" olunca ne kadar iki yüzlü, ne kadar çifte standart içinde olduğumuzu göstermeye yetiyor. Yaralanan 7 tane işçi 1 i ölmüş ama biz hala yol kapatıldı insanlar seyahat edemedinin peşindeyiz. Ölen ve yaralanan kürtler için protesto yapılmasına bile tahammül edemiyoruz. Üstelik sadece 30 dk kapatılmış yol. Yazıklar olsun Kanal D yazıklar olsun insanlığımız...

  Buğdayın Türküsü - adilvezihni

  "Halkım ben, parmakla sayılmayan/ Sesimde pırıl pırıl bir güç var/ Karanlıkta boy atmaya/ Sessizliği aşmaya yarayan/ Ölü, yiğit, gölge ve buz, ne varsa/ Tohuma dururlar yeniden/ Ve halk, toprağa gömülü/ Tohuma durur bir yerde/ Buğday nasıl filizini sürer de/ Çıkarsa toprağın üstüne/ Güzelim kırmızı elleriyle/ Sessizliği burgu gibi deler de/ Biz halkız, yeniden doğarız ölümlerde." Pablo Neruda

  "RadikalGökhan"... - hümanıstanbul

  Keşke doğu ve G.Doğuda insanların başına GETİRİLEN olayların 10/1'i senin başına gelmiş olsaydı o zaman edebiyat mı yapardın yoksa coğrafya deyip bu coğrafyayı mı terkederdin o zaman görürdük...

  eğer, - adilvezihni

  her gün sokakta değilsek anda, bu hiç olmadığımız yada olamayacağımız anlamına gelmiyor! bir damar vardır basılırsa çatlar; bizim bin damarımız tarumar fakat inatla sabrediyoruz. biz ötekileriz, biz halkız, farkındayız yada değiliz ama biz "yüzde 99'uz".

  Mağdur Edebiyatı - RadikalGokhan

  Bitmedi gitti..

  asimilasyon - aharasa

  cumhuriyetin kürt asimilasyonunu bilen bir jenerasyonuz biz. üstelik ben kürt tarafında değilim ve kürtlerle ilgili senelerce neler konuşulduğunu gayet iyi biliyorum. bu asimilasyon çabası geçti bitti mi? hayır, ırkçılığa dönüştü ve duruyor. daha yeni aydının bir ilçesinde sadece kürt oldukları için 4 kişi dövüldü, sonra diğer ilçedeki kürt evleri basıldı. sakaryada her yıl bir anti kürt ayaklanması oluyor. ırkçılık sadece kürtlere karşı mı? hayır. çingenelere iznikte yapılanlar daha geçen hafta gerçekleşti. kendimize gelelim artık.