Kürt konferansına koşullu destek

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan 'PKK'ya silah bırak' çağrısı yapılacak Kürt konferansına destek: PKK'nın yok edilmesi amacıyla atılacak adımlara kuşkusuz destek veririz, çekince koymayız

ANKARA - Irak yönetiminin Kürt grupların katılımıyla Erbil’de düzenlemeyi planladığı Kürt konferansına Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘koşullu destek’ geldi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, PKK’yı yok etmek amacıyla atılacak adımlara çekince koymayacaklarını belirtirken, Dışişleri konferansla ilgili Irak yönetimine “Konferans, PKK’nın propagandasına dönüşmesin” mesajı verdi.
Dışişleri Bakanı Babacan, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç’le görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında Kürt konferansıyla ilgili soruları yanıtladı. Babacan, konferansa Türkiye’den bir temsilcinin katılması yönünde Irak yönetiminden herhangi bir davet almadıklarını belirtirken, “Tabii bu, onların düzenleyeceği bir konferans. Zamanlaması ve gündemi ve kimlerin katılacağı henüz ilan edilmedi. Bizim için önemli olan tüm bu çabalar sonucunda olumlu gelişmeler elde edilmesidir” dedi.
Babacan, “Konferansa karşı değil misiniz. PKK temsilcisi de konferansa katılacak mı” sorusuna yanıt verirken de, “Biz, PKK’nın yokedilmesi amacıyla atılacak tüm adımlara kuşkusuz destek veririz. Sonuç, olumlu olduktan sonra böyle bir konferansa çekince koymayız.
Ancak, Türkiye’ye henüz bir davet yok. Toplantıya kimlerin katılacağı da belli değil” diye konuştu. Diplomatik kaynaklar da, Türkiye’nin konferansla ilgili gelişmeleri yakından izlediğini belirtirken, “Tabii ki konferans, PKK’nın propagandasına dönüşmemeli, bunun için de gerekli önlemler alınmalı” değerlendirmesini yaptılar. Bu yöndeki çekincenin Irak ve Kuzey Irak yönetimlerine iletildiğini belirten aynı kaynaklar, “Konferansın hedefi yakından izlenecek. Konuyla ilgili Irak yönetimiyle diyalog sürüyor” dedi.
Öte yandan Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, Türkiye’yi ziyaret eden ilk Sırp dışişleri bakanı oldu. Jeremiç, ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığına karşı çıktığını, bu konuda da Türkiye’yle zıt pozisyonlara sahip olduklarını belirtirken, “Bu tutumumuz, ikili ilişkilerin gelişmesine ve bölgesel istikrar için işbirliğine engel olmayacak” dedi. (Radikal)