'Kürt Müslümanların sorunu tüm Müslümanların sorunudur'

'Kürt Müslümanların sorunu tüm Müslümanların sorunudur'
'Kürt Müslümanların sorunu tüm Müslümanların sorunudur'
Diyarbakır'da Mustazaflar ile Dayanışma Derneği, Dünya Kudüs Günü nedeniyle Cuma namazının ardından Kürt sorununu gündeme getirdi.
Derneğin Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Çelik, “Müslüman Kürt halkının sorunu da bütün Müslümanların ve ümmeti ilgilendiren bir sorundur. Bizler bunu kendi sorunumuz olarak görüyor, buna karşı kendimizi direkt olarak sorumlu kabul ediyoruz. Aynı şekilde Türkiye’nin her bölgesindeki diğer Müslümanları da bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.
Mustazaflar İle Dayanışma Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından ‘Dünya Kudüs Günü’ Cuma namazı sonrası, Ulu Cami önünde yaklaşık 400 kişinin katılımıyla yapılan açıklama ile kutlandı. Türkçe ve Kürtçe Kudüs’e özgürlük sloganlarının atıldığı açıklamada, ‘Gidin İsraillilere söyleyin, biz Muhammed’in ordusyuz geri döndük, Kudüs yolunda ilerliyoruz, Filistine selam, boykota devam, bağımsız Filistin, başkent Kudüs’ pankartları taşındı. Sık sık tekbir getiren grup, ‘Gazze ve Hizbullaha selam olsun’ sloganları attı.
Mustazaflar ile Daynışma Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Çelik, yaptığı açıklamada Kürt sorununu gündeme getirdi. Çelik, “Bugün Kudüs günüdür ve bu günü anmak üzere burada toplandık. Türkiye’deki Kürt sorunuyla ilgili girdiğimiz yeni sürece denk gelmesi, bu konuya da değinmeyi zorunlu olarak görüyoruz. Mescid-i Aksa ve Kudüs nasıl ki sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların davası ise aynı şekilde Müslüman Kürt halkının sorunu da bütün Müslümanların ve ümmeti ilgilendiren bir sorundur. Bizler bunu kendi sorunumuz olarak görüyor, buna karşı kendimizi direkt olarak sorumlu kabul ediyoruz. Aynı şekilde Türkiye’nin her bölgesindeki diğer Müslümanları da bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

KÜRT MÜSLÜMANLARINA DESTEK VERECEĞİZ
Çelik, Filistin’de yaşanan halkaların topraklarının işgal edilmesi ve milyonlarca Filistinlinin dünyanın değişik yerlerinde mülteci durumuna düşürüldüğünü söyledi. Kürt dilinin yasaklanmasını zulüm olarak değerlendiren Çelik, şunları söyledi:
“Bu nasıl bir zulümse işte burada bu toprakların binlerce yıllık sakinleri olan Kürtlerin dillerinin ve kültürlerinin yasaklanması ve en masum hak taleplerinin kıyımla son bulması da aynı şekilde zulümdür. Bu zulmün ortadan kaldırılması ve insanımızın en tabii haklarını elde etmesi için onurlu ve izzetli bütün vicdanlar harekete geçmeli. Mazlum yüreklerin feryatları yerleri ve gökleri inletmelidir. Müslüman Kürt halkı hem etnik yapısından hem de İslami inançlarından dolayı iki yönlü zulüm ve mağduriyetlere tabi tutulmuştur. Söz konusu açılım her iki mağduriyeti giderecek niteliklere sahipse bir anlam ifade eder ve başarılı olur. Bur çerçevede Müslüman halkımızın hak ve özgürlüklerini sağlayacak her girişime destek vereceğimizin bilinmesini isteriz. Davamızın sonu Allah teala’ya hamdetmektir.”(dha)