Kürt nedir? Biraz ağaç, biraz 'topluluk'

Kürt nedir? Biraz ağaç, biraz 'topluluk'
Kürt nedir? Biraz ağaç, biraz 'topluluk'
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, kurumsal olarak 'Kürt'ü nasıl tanımladıklarına yanıt verdi.

Habertürk'ün Bilgi Edinme Yasası kapsamında "Kürt" kelimesinin anlamını' sorduğu Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin yanıt verdi. "Kürt" sözünün kökeninin Prof. Dr. Tuncer Gülensoy tarafından hazırlanan ve TDK tarfından yayımlanan Türkiye Türkçesi'ndeki Sözcüklerin Köken Bilgisi Sözlüğü adlı esere atıf yapan Kaçalin 3 ayrı anlamı şöyle sıraladı:

- 'Ön Asya 'da yaşayan bir topluluk ve bu topluluktan olan kimse (Orta Türkçe),
- 'Kayın ağacı, bundan yay, kamçı, değnek gibi şeyler yapılır.' (Divanü Lugati't-Türk)
- 'Kerestelik bir tür ağaç' (Denizli yöresi)

FARKLI ANLAMLARI VAR
Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Solmaz, Kürt kelimesinin Anadolu 'da yaşayan insanlar tarafından farklı anlamlarda kullanıldığını vurguladı: "Kürt kelimesi, Denizli Acıpayam İlçesi'ne bağlı Darıveren kasabasında ‘Dağlık ve kayalık yerlerde yetişen siyah üzüm gibi meyveleri olan sağlam kerestelik bir ağaç' diye geçiyor.

Amasya, Tokat, Fatsa, Arapgir, Ünye ve Konya gibi Anadolu'nun farklı yörelerinde ise "kürt" kelimesi; ‘Kuytu yerlere toplanmış kar ya da kum yığını anlamına gelen "kürtüm", "kurtuk", "kürtük" gibi kelimeler ile anılıyor. Yine Konya yöresinde "kürt", "çığ" anlamına, Sarıkamış bölgesinde ise "kürt koçu", "kürt küpesi" gibi bir çeşit kilim olarak kullanılıyor. Bu anlamlar Anadolu insanının ağızlarında yaşadığı ve yazılı dilde olmadığı için kelimenin saklanması açısından önemli buluyoruz."Yazı TDK Başkanı Kaçalin'in elektronik imzasıyla gönderildi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Amasya

  ,

  KONYA

  ,

  Anadolu

  ,

  Habertürk

  ,

  Asya

  ,

  kar

  http://www.radikal.com.tr/1162946116294624

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Al benden de bi katkı! - baysol

  Her ne kadar küt filan denilsede aslında İstanbul'da satılan meşhur olmuş böreğe verilen bir isimdir aynı zamanda. 'Kürt Böreği'Bunu da o meşhur sözlüğünüze kayıtlamanız Türk Dünyası'na tartışmasız faydalı olacağı kanaatindeyim. Arz ederim efendim.

  kürt - sakar47

  Kürt türkçede kerestelik ağaç ise türk te ingilterede cüllük yani hindi anlamındadır

  tdk'nın başı böyleyse... - aviator

  İngilizce'de Türk, Turkey diye yazılır ve hindi anlamına gelir. Kürtçe'de Türk, Tırk diye yazılır ve bazı yörelerde ishal veya tarıma zararlı böcek anlamına gelir. Buyur buradan yak prof. ne yapacağız şimdi, baştan tarih yazıp isimleri mi değiştireceğiz.

  Pakrewano... - Kuzeyebakış

  Dil konusunu önce Farslarla halledin, yani o bahsettiğiniz kelimeler neceymiş öğrenelim. sonra hangi kültürel ya da siyasi etkiyle Türkler Kürtçe kelimeleri almışlar konuşulur.

  yeni evrim teorisi - takyudin

  Evrim toerisine göre bundan 60-65 milyon yıl önce insanların ataları daha maymunlaşmadan fareye benzeyen bir yaratıktı. Fareye benzen o yaratıkta ağacın dalından evrilmişti. yani bu prof. aslında bunu söylüyor. Maymundan isan oluşunca atalarımız soylarını araştırmaya girişmişler. Sonra ağaçtan türediklerini anlayınca kendilerine ilk seslerden biri olan Kürt ismini vermişlerdir. O yüzden bu açıklama doğrudur. "dar ser koka xwe, mîrov li ser zımanê xwe şindıbe!" diye bir atasözü vardır Kürtçe'de. bu da Ağaç kendi kökü üzerinde, insan dilli üzerinde yeşerir demektedir. Aslında burda da görüldüğü gibi ilk insan olan Kürt'ler ağaç ve dil'in önemi belirtmiştir. Burada aynı zaman ilk sözcüklerin önemi de vurgulanır. Homo Şiv bixêr be...

  Yanlış Anlaşma - Meersalz

  Yorumlardan gelen eleştirileri anlayabiliyorum. İnkar politikasının getirdiği şüpheden dolayıdır. Fakat Dr. Mustafa Kaçalın Türk Dil Kurumu'nda Kürtçe sözlük çalışmalarında önde gelen isimlerdendir. Dr Mustafa Kaçalın Türkiye'de Kürtçe sözlüğün çok gerekli olduğunu savunan isimlerdendir. Burada haber eksikliği var. Üzücü. Saygılarla

  Manuplasyon. - Clear

  Asıl manuplasyon,bu habercilik tarzında değil mi? Fotoğrafa bak,altındaki habere bak.