Kürt nedir? Biraz ağaç, biraz 'topluluk'

Kürt nedir? Biraz ağaç, biraz 'topluluk'
Kürt nedir? Biraz ağaç, biraz 'topluluk'
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, kurumsal olarak 'Kürt'ü nasıl tanımladıklarına yanıt verdi.

Habertürk'ün Bilgi Edinme Yasası kapsamında "Kürt" kelimesinin anlamını' sorduğu Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin yanıt verdi. "Kürt" sözünün kökeninin Prof. Dr. Tuncer Gülensoy tarafından hazırlanan ve TDK tarfından yayımlanan Türkiye Türkçesi'ndeki Sözcüklerin Köken Bilgisi Sözlüğü adlı esere atıf yapan Kaçalin 3 ayrı anlamı şöyle sıraladı:

- 'Ön Asya 'da yaşayan bir topluluk ve bu topluluktan olan kimse (Orta Türkçe),
- 'Kayın ağacı, bundan yay, kamçı, değnek gibi şeyler yapılır.' (Divanü Lugati't-Türk)
- 'Kerestelik bir tür ağaç' (Denizli yöresi)

FARKLI ANLAMLARI VAR
Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Solmaz, Kürt kelimesinin Anadolu 'da yaşayan insanlar tarafından farklı anlamlarda kullanıldığını vurguladı: "Kürt kelimesi, Denizli Acıpayam İlçesi'ne bağlı Darıveren kasabasında ‘Dağlık ve kayalık yerlerde yetişen siyah üzüm gibi meyveleri olan sağlam kerestelik bir ağaç' diye geçiyor.

Amasya, Tokat, Fatsa, Arapgir, Ünye ve Konya gibi Anadolu'nun farklı yörelerinde ise "kürt" kelimesi; ‘Kuytu yerlere toplanmış kar ya da kum yığını anlamına gelen "kürtüm", "kurtuk", "kürtük" gibi kelimeler ile anılıyor. Yine Konya yöresinde "kürt", "çığ" anlamına, Sarıkamış bölgesinde ise "kürt koçu", "kürt küpesi" gibi bir çeşit kilim olarak kullanılıyor. Bu anlamlar Anadolu insanının ağızlarında yaşadığı ve yazılı dilde olmadığı için kelimenin saklanması açısından önemli buluyoruz."Yazı TDK Başkanı Kaçalin'in elektronik imzasıyla gönderildi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Amasya

  ,

  KONYA

  ,

  Anadolu

  ,

  Habertürk

  ,

  Asya

  ,

  kar