@ismailsaymaz

'Kürt nüfusu durdurulsun' demek, eleştiri sayıldı

'Kürt nüfusu durdurulsun' demek, eleştiri sayıldı
'Kürt nüfusu durdurulsun' demek, eleştiri sayıldı
Türkiye'de, Türk ırkçılığı aleyhine 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçundan açılan ilk dava, yedi yıl sonra beraatle bitti
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - İzmir’de, “Kürt nüfusu artışı durdurulsun” diye imza kampanyası başlatarak, “Ey Türk kadını ve erkeği! Türkçülük için bir çocuk daha yap. Hainler, kapkaççılar, uyuşturucu satıcıları çoğalıyor. Kürt ve Çingene çetelerine ve yobazlara hak ettiği cevabı vereceğiz” diyerek bildiri dağıtan Türkçü Toplumcu Budun Derneği Başkanı Rıfat Cenk Tozkoporan’nın bu görüş ve eylemleri, ‘düşünce özgürlüğü ve eleştiri hakkı kapsamında’ sayıldı. Davayı açtıran Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) Avukat Murat Dinçer şaşkın: “Hakimin sanıkla empati kuran tavrını çok yadırgadım.”

“KÜRT NÜFUS ARTIŞI DURDURULSUN” BAŞLIKLI IMZA KAMPANYASI

İzmir’de, 2005 yılında kurulan ırkçı görüşlere sahip Türkçü Toplumcu Budun Derneği (TTBD) 6 Mayıs 2006’de “Kürt Nüfus Artışı Durdurulsun” başlıklı bir imza kampanyası başlattı. Alsancak’ta masa kurulup bu pankartı açan topluluk, vatandaşlara “Ey Türk kadını ve erkeği! Türkçülük için bir çocuk daha yap. Çünkü azalıyorsun. Hainler, kapkaççılar, uyuşturucu satıcıları çoğalıyor. Bizi Arap ve batı kültürü arasına sıkışan Türk insanına kendini yeniden sevmeyi öğretecek tek yolun ta kendisiyiz. Biz Kürt ve Çingene çetelerine ve yobazlara hak ettiği cevabı verecek Türkçü Toplumcu Buduncularız” yazılı bildirileri dağıttı. Eylemin tepki çekmesi üzerine ÇHD’li avukatlar, Tozkoparan hakkında, TCK’nın 216. maddesine göre ‘halkın kin ve düşmanlığa tahrik’ten şikayetçi oldu. İçişleri Bakanlığı da zimmete para geçirildiğini saptayınca Dernekler Kanunu’na muhalefetten ayrıca işlem yapıldı. İzmir Savcılığı, iki suçtan İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

TÜRKÇÜ NAZİ

Avukat Murat Dinçer, yargılamada, Tozkoparan’ın, üzerinde gamalı haç işareti bulunan ‘Buduncu Gelecek’ adlı kitabını mahkemeye sunarken, bu derneği ‘SS’ adlı bir gençlik örgütü de kurduğunu anlattı. Dinçer, “Irkçılığıyla övünen bir anlayışla karşı karşıyayız. Irkçı mesajlar ve şiddet içermektedir. Dernek kurma sebepleri, Türk olmayan unsurları ve grupların Türkiye ’de çoğalmalarını engellemek ve belki de uzun vadede onları yok etmektir. Yaptıkları iş, soykırım değilse, soykırım kışkırtıcılığıdır” dedi. Tozkoparan ise yaptığı savunmada, Anayasa’ya göre Türkiye’de Türk milleti dışında bir millet olmadığını savunarak, “Türk çoğunluğun azınlık durumuna düşmemesi için ‘Ben Türküm’ diyenlere karşı aleni olarak, kendisini Kürt milleti olarak ifade eden, çocuklara da bakmadıkları, eğitimsiz bıraktıkları belli olan bir grup vatandaşımızın nüfusunun durdurulmasını devlete önerdik. Bunu Anayasa’daki ifade özgürlüğümüzü kullanarak sunduk” dedi.

‘ELEŞTİRİ MAHİYETİNDE’ SAYILDI

Tek sanıklı dava altı yıl sürdü ve son duruşması, 13 Aralık 2012’de görüldü. ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan beraate hükmeden Hakim Faruk Çalışkan, gerekçeli kararında, Tozkoparan’ın ırkçı görüşlerinin kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike oluşturmadığını savundu. AİHM kararlarına gönderme yapan Çalışkan, Tozkoparan’ın sadece Kürtlere ve Çingenelere değil, “çetelere ve yobazlara” karşı eleştiri hakkını kullandığını savunarak, şu sözleri karara geçirdi:

“Sanığın eyleminin, olaysız geçen halka açıklama niteliğinde olduğu, pankartlarda belirtilen ve açıklamalarda bulunduğu sözlerin kürt ve roman ve diğer halklarının tümüne yönelik bir açıklama olmadığı, sadece suç işleme eğiliminin yüksek olduğu kişi ve gruplar yönünden değerlendirme yapıldığı, sadece bu gruplara yönelik olmayıp çetelere ve yobazlara karşı açıklama yapılmış olması nedeniyle eleştiri mahiyetinde olduğu...” Çalışkan, Tozkoparan’a Dernekler Kanunu’na muhalefetten 10 ay hapis ve 416 TL para cezası verdi. Bu cezanın hükmünü açıklamayı erteledi.


  http://www.radikal.com.tr/1119555111955516

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türkcü toplumcu budun dernegi - Gürhan TANGA

  mahkeme kararina ragmen hala karalama kampanyasina devam ediliyor.ortada hicbir neden yokken ttbd hakkinda suc duyurusunda bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği ve mensubu avukatlar bugün terörizmle suclaniyor dikkatinizi cekerim. ayrica bahsi gecen buduncu gelecek adli kitabin kapagindaki sembolün bir türk tamgasi oldugunu eseri okuyan herkes anlayacaktir. bu mantikla hareket edenler ahmet yesevi nin (1093 - 1156) türbesinin saginda ve solunda ki oz tamgasi 1156 da vefat eden bilgeyi nazi sempatizani yapmaz. biz unutulmus türkün özüne ait ne varsa onun gercek sahibi oldugumuzu heryerde her platformda haykirmaya devam ediyorz ve edecegiz. tanri türkü korusun

  evet eşit değiliz, güler haklı - mustafam1

  CHP milletvekili B.Güler "türk" ülkede yaşayanların hepsinin ortak adıdır, etniside değildir ve" kürt milliyeti" ile eşit olmadığını buyurmuştu bir süre önce.peki o zaman bu buduncunun dediği "türk" ne oluyor o zaman? Demekki o dilinize 90 yıldır pelesenk ettiğiniz"türklük ortak kimliktir,ırk adı değildir " yalanı artık iflas etmiştir.Bu türklük bu buduncu faşist kafanın dediği gibiyse hiç bir kürt eşit olmayı istemez vallahi

  hazır nefret suçuna girmiyorken - optikbaykus

  “Ey ANADOLU KADINI VE ERKEĞİ! İNSANLIK için FİKRİ HÜR bir çocuk YETİŞTİR. Çünkü azalıyorsun. Biz DİNDAR, YOBAZ ve FAŞİST eşkiyalara gereken dersi verecek ...” şeklinde değiştirebilirim demek ki

  Yargıtay bozar. - Su Cemre Sim

  Burada savcının iddianamesi yönünde karar verilmeli,sanık cezalandırılmalıydı.Yargıtay bu kararı bozar.Düşünce yok ki,düşünce suçu var densin.Aslında böyle adamların çoğalması engellenmeli.

  Kürt nüfusu durdurulsun hk. - fgemak

  Kürtler pkk terör örgütüyle BDP siyasal partileri ve dernekleri ile organize bir şekilde çalışıyorlar,siyasi iktidarları ele geçiriyorlar,Abdulkadir Aksu gibi bir kürt kökenli zat başbakanın koltuğunun dibinde oturuyor, nabza göre şerbet verip başbakanı kürtlerin istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığını düşünüyoruz, Türk halkı siyasette pasif kalmamalı direksiyonun başına kürtlerin temsilcisi veya onların dümen suyunda gidecek yöneticileri getirmemesi lazım, ırkçılık gibi söylemlerle işin önü kesilmeye çalışılıyor esas ırkçılığı yapan kürtler ve pkk dır buna karşılık Türk halkı aktif olarak siyasete ağırlığını koyması lazım.

  Göz Göre Göre... - cengaveröcal

  El insaf... yahu bu kararı verenler bu milletten hiç mi hiç utanmazlar.Yazıda açıkça bir halka hakaret var.Bu düşünce özgürlüğü ise o zaman Hırant DİNK'i neden yargıladılar. yargılamakla kalınmadı,katledildi.Yargıç burada içindeki kini kusarak rengini belli etmiştir. Sanıkla resim çekse şaşmam.

  Adaletsizlik - didimik

  Utanc verici bir karar.