Kürt petrolü 1-1.5 ay içinde akacak

Kürt petrolü 1-1.5 ay içinde akacak
Kürt petrolü 1-1.5 ay içinde akacak
Başbakan Erdoğan ile Mesud Barzani Diyarbakır'da akşam saatlerinde 1 saat 20 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Türk ve Kürt tarafının dört başlıkta mutabakata vardığı belirtildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani bugün Diyarbakır’da birlikte katıldıkları nikah töreninin ardından, akşam saatlerinde 1 saat 20 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın katıldı. Edinilen bilgiye göre görüşmede, liderler toplu açılış töreninde verdikleri mesajları değerlendirdi. Toplantıda, Türk ve Kürt tarafının dört başlıkta mutabakata vardığı da belirtildi. Mutabakata varılan başlıklar şöyle:

1- Barzani, çözüm sürecine destek vermeye devam edecek.

2- Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) PYD’nin kurmak istediği de facto yönetime Kuzey Irak Kürt Yönetimi müsaade etmeyecek.

3- Kürt petrolünü Türkiye üzerinden dünyaya pazarlayacak boru hattından petrol en geç 1-1.5 ay içinde akmaya başlayacak.

4- Habur sınır kapısına paralel iki sınır kapısı 1 ay içinde açılacak.


‘KÜRDİSTAN’A AÇIKLAMA

Öte yandan hükümet kaynakları, Erdoğan’ın bugün ilk defa kullandığı “Kürdistan” ifadesine de sınırlı bir açıklama getirdi. Kaynaklar, Irak anayasasında bölgenin bu şekilde adlandırıldığını ve Erdoğan’ın bu nedenle “Kürdistan” ifadesini kullandığını söylediler.


  http://www.radikal.com.tr/1161290116129015

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hayırlı işler - nikomedya

  Biri ırkını satıyor diğeri ülkesini

  Mutabakat mı, Teslimiyet mi, - Polat F

  Kazanç uğruna davadan vazgeçmek ve yeni bir Kürt bölünmesine taraf olmak. Barzani bu ucuz, ucuz olduğu kadar da çirkin oyuna gelmemeli.

  DÖRT BAŞLIK - pispor

  aman petrol canım petrol gerisi protokol

  Başbakanın kuzey ırak için kullandıgı kürdistan kelimesi bu cografyanın aslında gercek adıdır. - yilmaz-usb

  Bazıları için bu gerçegi kabullenmek çok zor biliyorum ama gerçek bu.

  Barzani ve Tayyip - free- for-all

  Artik sunu bilmek lazim, Suriyede kurulan Kirdistan ozerk bolgesini hic bir guc engelleyemez, eger Tayyip Erdogan ve Musut barzani birseyler engellemek istiyorlarsa her gun insan kafasi kesen, kalplerini cikarip yiyen El kaideye terorustlerine silah yardimini kesim Kurtlere saldirtmayi engellesinler. Yoksa birgun sira onlara gelecek. Bir de sunu da soyleyeyim Tayyip Kurdistan dese ne olur demese ne olur butun dunya Kurdistani biliyor bircok haritada da var zaten,yapmaniz gereken sey Kurlerin uzerinden cekin ellerinizi.

  Hangi metotla müsaade etmeyecek. - ahmaydın

  Barzani Rojava'da Kürtlerin yönetimine müsaade etmeyecekmiş . Peki nasıl müsaade etmeyecek onu açıklasalardı ne yapacak asker mi yollayacak? Çatışmaya mı girecek? Herhalde unutuyorlar orası başka bir ülke, silahlı bir müdahale felaketle sonuçlanır. Eğer ekonomik ambargodan bahsediyorlarsa zaten alası mevcut. Rojava Kürtlerinin zaten Barzaniye ihtihacı yok ırak sınırı açık. Amaç bu ise Kürtleri açlıkla terbiye edebileceklerini sanıyorlar tıpkı israilin gazzeyi açlıkla terbiye etmeye çalışması gibi.

  kongre - adad

  kürt birliği, ulusal bağ, kongre... barzani deee fakkkto bir oluşuma izin vermeyecekmiş. 'hade ordan kim izin alıyor senden' derler. yarın pyd ve pkk çıkıp 'bizde yıllardır örnek aldığımız ve aynı yönetime ulaşma hedefi ile yola çıktığımız, başbakanın dediği gibi kuzey ırak kürdistan bölgesine, bizim de dediğimiz gibi güney kürdistana ve yönetimine izin vermeyeceğiz' derlerse nasıl olacak. nerde kaldı ulusal kongre.