Kürt sorununa 'sivil' çözüm arayışı

İçişleri Bakanlığı, sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve gazetecilerin önerilerini almak için bir dizi çalıştay düzenleyecek. Bakan Atalay bugün Kürt açılımıyla ilgili açıklama yapacak


TARIK IŞIK

ANKARA - Hükümet, İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürüttüğü ‘Kürt açılımı’nı şekillendirirken sivil toplum kuruluşlarıyla aydınların da görüşlerini alacak. Bu kapsamda düzenlenecek ilk çalıştay, cumartesi günü gazeteciler ve fikir adamlarının katılımı ile Polis Akademisi’nde yapılacak.
15 Temmuz’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyesi bakanlarla yaptığı toplantının ardından şekillenmeye başlayan ‘Kürt açılımı’nda sivil toplumla ilk temas gelecek cumartesi gerçekleşecek. Erdoğan’ın açılımın taslağını hazırlamak üzere görevlendirdiği İçişleri Bakanı Beşir Atalay, düzenlenecek bir dizi çalıştayla sivil toplumun da görüşlerini alacak. Bu kapsamda Polis Akademisi’nde yapılacak ilk çalıştaya Kürt açılımına katkı sağlamaları için bazı gazeteci ve fikir adamları davet edildi. Saat 14.00-18.00 arasında yapılması planlanan çalıştaya Atalay, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, MİT Müsteşarı Emre Taner, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve Polis Akademisi Başkanı Zühtü Arslan da katılacak.
Toplantıya Kürt sorunu konusunda yazılar yazan gazetecilerin yanı sıra, akademisyenler de katılacak. Toplantının organizasyonunu Sedat Laçiner’in başkanlığını yaptığı Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurulu (USAK) yapıyor.
Radikal’e bilgi veren kaynaklar, cumartesi günü yapılacak çalıştayın ‘ilk ve son’ olmayacağını söyledi. Kürt açılımına katkı vermek için benzer çalıştayların devam edeceğini belirten kaynaklar Kürt aydınlarının yanı sıra, Doğu ve Güneydoğu’da faaliyet gösteren ticaret odaları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de görüşlerinin alınacağını söyledi. Hükümetin geniş bir mutabakat zemini oluşturmaya çalıştığının altını çizen kaynaklar, söz konusu çalıştaylara davet edilecek kişilerin ‘özenle’ seçildiğinin altını çizdiler.
Ayrıca İçişleri Bakanlığı görevlileri mazeretleri nedeniyle toplantılara katılamayan davetlilerle görüşerek önerilerini dinleyecekler.
İçişleri Bakanlığı, ‘beyin fırtanası’ şeklinde planlanan çalıştayların da kılavuzluğuyla hazırlayacağı ‘Kürt açılımı’nı Başbakan’a sunacak. Açılımın, Erdoğan’ın Genelkurmay ve MİT gibi devlet birimlerinin yanı sıra bölge milletvekillerinin görüşü alınarak kamuoyunun tartışmasına açılması bekleniyor.

Atalay’dan basın toplantısı
Bakan Atalay, Türkiye, Irak ve ABD arasında PKK’ya karşı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan üçlü mekanizmanın dünkü toplantısının ardından, “Kendi yürüttüğümüz demokratik açılım ve bu soruna ilişkin yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor. Açıklama yapacağım” dedi. Atalay’ın bugün basın toplantısıyla ‘demokratik açılımlar’ konusunda bilgi vereceği duyuruldu.