Kürt Ulusal Kongresi yine ertelendi

Kürt Ulusal Kongresi yine ertelendi
Kürt Ulusal Kongresi yine ertelendi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Erbil’de önümüzdeki hafta toplanması planlanan Kürt Ulusal Kongresi ikinci kez ertelendi. 15-17 Eylül tarihlerinde Erbil’de düzenlenmesi planlanan Kürt Ulusal Kongresi’nin 25 Kasım tarihine ertelendiği duyuruldu. Erteleme nedeni her ne kadar “21 Eylül’de yapılacak milletvekili seçimleri” olarak yansıtılsa da, PKK ile KDP arasında delege sayısı nedeniyle anlaşamamazlık olduğu öğrenildi.
Türkiye , İran, Irak, Suriye ile Avrupa ’da yaşayan Kürtlerin ‘ulusal birliğinin’ tartışılacağı ‘Ulusal Kürt Kongresi’ ikinci kez ertelendi. Kongrenin 24-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmesine karar verilmiş ancak ‘hazırlıkların tamamlanmadığı’ gerekçesiyle 15-17 Eylül tahine ertelenmişti. KDP ile PKK arasında delege ve katılımcı sayısı ile ilgili anlaşmazlıklar çıktığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre PKK’nın, KCK şemsiyesi altında yer alan her grup, parti ve sivil toplum örgütü için ayrı delege istemesi ve nüfus oranına göre temsil talebi rahatsızlık nedeni oldu. Kongrede yer alacak 600 delege arasında PKK’lıların büyük çoğunluğa sahip olmasının, ‘PKK kongresi’ gibi algılanacağını savunan taraflar ise buna itiraz etti. Kongrenin ertelenebileceğine ilişkin kulislere yansıyan bilgilerin ardından hazırlık komitesinde yer alan Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Politbüro üyesi Kemal Kerkuki, Kuzey Irak’ta yayımlanan bir internet gazetesine verdiği demeçte de, delege sayılarının belirlenmesinde yaşanan sorunların aşılmaması nedeniyle kongrenin ertelenmesinin gündeme gelebileceğini açıklamıştı.
Ardından dün kongrenin ertelendiğine ilişkin açıklama geldi. Açıklamada IKBY’de 21 Eylül’de yapılacak milletvekili seçimleri nedeniyle Ulusal Konferans’ın 25 Kasım’a ertelendiği belirtildi.