Kürtajda ölüm

30 yaşındaki Nurcan Şenli, ağrılarından dolayı hamile olduğu ikizleri aldırmak istedi. Ancak iki çocuk annesi Şenli, kürtaj sırasında fenalaşarak yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - Hamileliğini sona erdirmek isteyen 30 yaşındaki Nurcan Şenli'nin kürtaj serüveni ölümle sona erdi. Ağrıları olduğu için kürtaj yaptırmak isteyen Şenli, gittiği mahalle polikliniğinde fenalık geçirdi. 'Beyne oksijen gitmediği ve ödem oluştuğu' öne sürülen Şenli, üç gün süren bitkisel hayatın ardından yaşamını yitirdi. Ailesi, genç kadının organlarını bağışladı. Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'nde oturan Nurcan Şenli'nin, dokuz ve altı yaşında iki kız çocuğu vardı. İki ay önce de hamile olduğunu öğrenmişti. Ultrason, bebeklerin ikiz olduğunu ortaya çıkardı. Bu arada Şenli'nin dayanılmaz ağrıları da başlamıştı. Bu nedenle bir hafta önce Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde dört gün tedavi gördü. Taburcu edildikten iki gün sonra sancılanan Şenli, geçen çarşamba günü arkadaşı Nuray Duman'ı da yanına alarak, Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne gitti. Burada, kendisine 'ultrason çekilmesi gerektiği' belirtilen ve ertesi güne sıra verilen Nurcan Şenli, bunun üzerine Atakent'teki özel bir polikliniğe giderek, kürtaj olmak istedi. Poliklinik yetkililerinin, operasyon için istediği '230 milyon liranın' yanında bulanmadığını, ancak 100 milyon lira verebileceğini söyleyen Şenli ve arkadaşı, daha sonra da Mustafa Kemal Mahallesi Polikliniği'ne gitti.
'Anestezi yapmadı'
Şenli'ye eşlik eden arkadaşı Nuray Duman, burada Dr. Ali Rıza Akgül'ün ilk olarak ultrason işlemi yaptığını ve işlem sonucu, Şenli'nin 'iki ay altı günlük' hamile olduğunun anlaşıldığını belirterek, şöyle devam etti:
"İki saat sıra bekledik. Sıramız gelince ben ve Şenli, muayenehaneye girdik. Doktor Ali Rıza Akgül, Nurcan Şenli'ye anestezi uygulamaksızın cihazı yerleştirdi. Bu sırada, elinde bir nesne vardı. Nurcan Şenli bağırmaya ve ardından titremeye başladı. Yüzü mosmordu. Doktor Akgül, bunun üzerine kalp masajı yapmaya çalıştı. Sonra da Nurcan Şenli'yi battaniyeye sararak dışarı çıkardık. Yaklaşık 20 dakika sonra da ambulans geldi."
Organları bağışlandı
Şenli, ilk olarak Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne, ardından da Kadıköy Vatan Hastenesine kaldırıldı. Burada, yaklaşık 48 saat süresince cihaza bağlı olarak yaşayan Şenli'nin beyin ölümü, cuma günü gerçekleşti. Ardında iki çocuğunu bırakarak yaşamını yitiren Nurcan Şenli'nin karaciğeri, böbrekleri ve korneası, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne bağışlandı.
'Bu bir cinayet'
Şenli'nin yaşadığı Mustafa Kemal Mahallesi'nde dün hüzün vardı. Şenli'nin oturduğu, 3054 Sokak No: 124/11'deki gecekonduda eşi, ölüm şokunu üzerinden atamamıştı. Hasan Şenli, eşinin kürtaj olacağından haberdar olmadığını söyledi. Şenli, eşinin kürtaj olmak üzere gittiği poli- kliniğe son anda yetiştiğini belirterek, "Doktor, eşime test yapmadan, anestezi uygulamadan kürtaj yapmaya başlamış. Çocukları alacağı sırada eşim feryat etmiş. Fenalaşınca, bana haber geldi. Muayenehane yakındı. Gittiğimde eşim ambulansa konuluyordu. Her tarafı mosmordu. Ağzından köpükler gelmişti. Saçlarını okşadığımda bir an için canlandı. Bana göre o masada öldü. Bu, resmen cinayettir" dedi.
Hasan Şenli, eşinin ölümünün ardından savcılığa doktor hakkında suç duyurusunda bulundu. Doktor Ali Rıza Akgül, polis tarafından gözaltına alındı, ancak savcılıkta serbest bırakıldı.
Nurcan Şenli'nin anne ve babasının oturduğu, evinde de matem havası vardı. Şenli'nin babası Hüseyin Yeniyol, kızlarının ölümünden Dr. Akgül'ü sorumlu tutarak, adalete güvendiklerini söyledi.
Kürtaj öncesi kontrol önemli
Jinekolog Dr. Murat Yurtseven, genelde yüksek riskli bir operasyon olmadığını ancak bununla birlikte operasyon nedeniyle hastanın şoka girebileceğini, sıklıkla enfeksiyon ve kanama riskinin olduğunu söyledi. Muayenehanelerde kürtaj sırasında lokal anestezi uygulandığını belirten Yurtseven, "Kürtaj yaptıracak kişinin başka bir hastalığının olup olmadığının bilinmesi gerekir. Kürtaj sırasında hava pıhtısı, yağ pıhtısı oluşabilir, bu da damarları ve dolayısıyla beyni etkileyebilir. Kürtaj yaptıran kişide kalp rahatsızlığı varsa da ani ölümler olabilir. Kürtaj nedeniyle verilen ilaçlara da vücut reaksiyon gösterebilir. Hastanın yoğun ağrıları olması düşük yapma tehlikesi olduğunu gösterir" dedi.