Kurtarıcılar sorgulandı

Çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkazından çıkarılan ceset sayısı 62'ye yükseldi.

KONYA - Çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkazından çıkarılan ceset sayısı 62'ye yükseldi. Arama kurtarma ekipleri, iş makinelerinin devre dışı bırakıldığı enkaz altında canlı bulunabileceği olasılığına karşı çalışmalarını sürdürüyor. Enkaz altında 60 kişinin olduğu belirtiliyor.
İçişleri Bakanlığı, enkaza iş makinelerini erken sokan görevliler hakkında soruşturma açtı. Bakanlıktan gelen bir müfettiş, enkaza olayın henüz ikinci gününde iş makinelerini sokmakla suçlanan Konya Sivil Savunma İl Müdürü Nizamettin Tok, Ankara Sivil Savunma Arama Kurtarma Amiri Serdar Demirel, Afyon Kurtarma Ekibi sorumlusu İlhami Doğangül ve uzman Tuğba Akcan'ın ifadesini aldı.
İş makinelerinin enkaza erken sokulmasına karşı çıkan AKUT ve Adana'dan gelen CANKUR ekibi proteste için çalışmadan çekilmişti.
Diğer binalar incelemede
Zümrüt Apartmanı'nın çökme nedeninin saptanması için soruşturmayı yürüten savcının görevlendirdiği beş kişilik bilirkişi heyeti de çalışmalarını sürdürüyor.
Tutuklanan müteahhit Ali Vedat Kaya ile taşeron İsmail Canlıer'in Konya'da yaptığı 40'a yakın bina teknik incelemeye alındı.