Kurtarılma sırası AKUT'ta

1999'daki Marmara depreminde yaptığı arama -kurtarma çalışmalarıyla hayatımıza giren AKUT, zora düştü.

İSTANBUL - 1999'daki Marmara depreminde yaptığı arama -kurtarma çalışmalarıyla hayatımıza giren AKUT, zora düştü. Deprem unutulunca desteği de azalan AKUT, bağış kampanyasıyla çıkış yolu arıyor. Dokuz yıldan beri arama kurtarma ekibi olarak görev yapan
'Cep'ten bağış
AKUT, dün 'Küçük bir destekle siz de bir hayat kurtarabilirsiniz' bağış kampanyasını başlattı. Kampanya bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Buna göre Turkcell ve Telsim faturalı hat aboneleri 2930'a AKUT yazıp kısa mesaj göndererek 5 milyon lira bağışta bulunabilecek.
AKUT, Marmara depreminde 150 üye ve adayıyla binin üzerinde insanın çalışmasını organize ederek 200'ü üzerinde insanın göçük altından canlı çıkarılmasında rol aldı. Yardım malzemelerinin felaketzedelere doğrudan ya da kriz masalarıyla koordineli olarak ulaştırılmasını sağladı. Arama-kurtarma faaliyetlerine bakış açısını değiştiren AKUT, bu konuda çalışan derneklerin sayısının çoğalmasının önünü açtı. Emniyet, belediye, jandarma dahil binlerce kişiye arama-kurtarma kursu veren AKUT, 50 bini aşkın kişiyi deprem ve diğer acil durumlarla ilgili bilgilendirdi.
'Kasada 40 milyar var'
2000 yılında yapılan bir kamuoyu araştırmasında,'TSK'dan sonra en güvenilen ikinci kurum' olan AKUT, 200 üyesiyle çalışmaya devam ediyor. AKUT Kaynak Yaratma Birimi Sorumlusu Yaşar Özen, "Şu anda kasamızda sadece 40 milyar var. Yeni bağışların gelmemesi, faaliyetimizi durdurma noktasına getirdi" diye konuştu.