'Kurtarma böyle olmaz'

Konya'da çöken 11 katlı Zümrüt Apartmanı'nda çalışma yaparken iş makinelerinin erken devreye girmesiyle olay yerinden ayrılan AKUT'un tepkisi sürüyor.
Haber: İBRAHİM OKUMAMIŞ / Arşivi

ANTALYA - Konya'da çöken 11 katlı Zümrüt Apartmanı'nda çalışma yaparken iş makinelerinin erken devreye girmesiyle olay yerinden ayrılan AKUT'un tepkisi sürüyor. AKUT lideri Nasuh Mahruki, acele etmeye ve riske girmeye gerek olmadığını belirterek, enkaz altında hâlâ yaşayanların olabileceğini söyledi. Mahruki, yapılanları şöyle eleştirdi:
"İnsan vücudu aç ve susuz yedi güne kadar dayanabiliyor. Konya'da ağır arama kurtarma faaliyeti yerine ince aramaya devam edilmeliydi. Betonarme binalar, içlerinde bulunan demir aksamların da yardımıyla parçalı olarak kırılmakta.
'Yaşam alanları önemli'
Oturma grubu, yatak, ağır ev eşyaları gibi malzemeler çoğu zaman üzerlerine yıkılan tavan, duvar, kiriş gibi yapıları taşıyabilir. Kazazedelerin bu eşyaların yanında olması, yaşama şanslarını artırır. Üzerlerindeki yapıları taşıyabilen eşyalarla yıkıntı arasında boşluk oluşur. Çok hassas dengelerde oluşan yaşam üçgeni, şu anki işlemlerden direkt etkilenebilir.
Yükü kaldıran eşyalar kayabilir ya da bu alanlardaki kazazedelerin üzerine toz ve toprak dökülebilir. Böylece kazazede ya daha çok sıkışır ya da dolan toz ve topraktan nefes alamaz duruma gelebilir.
Enkazda özellikle paletli iş ve ağır delme makineleri yaratacağı risk yüzünden tercih edilmez. Enkaz üzerinde aynı anda 300 kişinin çalışması da bir tehlike. Hepsinin toplamı ağırlık teşkil eder. Düzensiz çalışılıyor. Ağır makinelerin enkaza girmesi yaşam boşluklarını riske eder. Biz bunun için ekibimizi oradan çektik. Çünkü böyle bir ortamda bize ihtiyaç olmaz."
'Orası Niyagara Şelalesi değil'
AKUT Yönetim Kurulu üyesi ve Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül de, bugüne kadar birçok olayda hep alttan aldıklarını, ancak Konya'daki olayların bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti. Sevgül, tepkisini şöyle dile getirdi:
"Arama kurtarma mantığı Konya'daki çalışma sistemi değil. Enkaz altındaki insana ulaşamadığımız müddetçe o ölü sayılmaz. Temel nokta bu. Yedinci günde sağ çıkardıklarımız oldu. Tecrübelerimizden yararlanılsın. Konya'da enkaz üzerinde hatıra fotoğrafı çektiren ekipler vardı. Orası Niyagara Şelalesi değil."
CANKUR da çekildi
Kurtarma çalışmalarında enkaza iş makinelerinin sokulmasına dün de bazı sivil arama ve kurtarma ekipleri tepki gösterdi. Konya Sivil Savunma Müdürlüğü'nün, 'Enkaza iş makinesi girmesinde sakınca yoktur' yazısı imzalatmak istemesi tepki çekti. Adana'dan gelen CANKUR ekibi de enkazdan çekildi. CANKUR ekip başkanı Ahmet Bakırcı, "İş makineleri enkaza erken girdi. Canlı olmadığı son ana kadar düşünülemez. Biz de diğer ekipler gibi insan kurtarmaya geldik. Şimdi yoğun bir şekilde iş makineleri çalışıyor" dedi.