Kürtçe '1 Mayıs' afişine 5 ay hapis

DTP Tunceli İl Başkanı Murat Polat'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi, Kürtçe pankart astıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada 5'er ay hapis cezasına çarptırıldı

 

Tunceli’de DTP’liler geçen yıl yapılan 1 Mayıs kutmalaları için Kürtçe, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ yazılı afiş ve el ilanları bastırıp, dağıttı. Afişlerden biri DTP binasına asılırken, DTP Tunceli İl Başkanı Murat Polat ile parti yöneticileri Ufuk Sünger, Zeki Yıldırım, Nurcan Kasun, Hüseyin Özdenk ve İbrahim Halil Ateş hakkında, ‘siyasi partiler yasasına muhalefet etme’ suçlamasıyla dava açıldı. Tunceli Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan DTP’liler, 5’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, daha sonra cezayı denetimli serbestliğe çevirerek, sanıkların bu süre içerisinde hapis cezasını gerektirecek kasıtlı bir suçtan mahkum olmaları halinde, söz konusu cezanın da uygulanmasına karar verdi.
DTP İl Başkanı Murat Polat, kararın Türkiye’nin mevcut demokrasi yapısıyla tezat oluşturduğunu söyledi. Polat, “Artık Türkiye’de devlet televiziyonu Kürtçe yayın yapıyor ama biz kendi anadilimizde afiş yazdığımız için, siyasi partiler kanununa mahalefet yaptığımız gerekçesiyle ceza aldık. Bu durum anlaşılır gibi değil, kararı avukatlarımız aracılığıyla temyiz edeceğiz” dedi.(dha)