'Kürtçe basit bir dildir' açıklamasına sert tepki

'Kürtçe basit bir dildir' açıklamasına sert tepki
'Kürtçe basit bir dildir' açıklamasına sert tepki

İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Zana Farqini

İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Zana Farqini, Türkiye Çevirmenler Derneği (TÜÇED) Asbaşkanı Serhat Kunar'ın "Kürtçe hukuka uygun olmayan, basit bir dil" ifadesine tepki gösterdi.

Türkiye Çevirmenler Derneği (TÜÇED) Asbaşkanı Serhat Kunar, 'ana dilde savunma' kapsamındaki yasal düzenlemeyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Kürtçe'nin hukuk için yeterli bir akademik düzeyi kapsamadığını iddia ederek, "Kelime dağarcığı olmayan basit ve günlük terimleri kapsayan bir dil" ifadelerini kullandı.

Kunar’ın, Kürtçe'nin 4 bin kelimeden oluştuğunu iddia ettiği konuşmasına İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Zana Farqini sert yanıt verdi. ANF’ye konuşan Farqini, "Türkiye Çevirmenler Derneği'nin Asbaşkanı kendinden menkul bir değerlendirme yapmış. Zaten beyanlarına baktığımızda Kürtçe konusunda hiçbir bilgiye sahip olmadığını anlıyoruz. Bir cehalet örneği sergilemiştir" dedi.

Türkiye Çevirmenler Derneği'nden Kunar'ın açıklamalarının, önceleri Kürtçe'nin var olmadığını iddia eden yaklaşımla örtüştüğüne dikkat çeken Farqini söz konusu değerlendirme için "tamamen mesnetsiz, bilimsellikten uzak" yorumunu yaptı:

'166 BİN MADDELİK SÖZLÜK HAZIRLADIK'
Hazırladığım üç sözlük var. 2000 yılında hazırladığım Türkçe-Kürtçe sözlük 60 bin maddeden oluşuyor. Yine 2004 yılında 166 bin maddelik Kürtçe-Türkçe sözlük yayınladık. Ayrıca, Irak Kürdistan Bölgesi'nde ilkokuldan üniversiteye değin ana dilde eğitim yapılıyor; hem idari, hem de hukuki terimlerin kullanıldığı literatür söz konusu. Neden o bölgede bir sıkıntı yok? Sıkıntı yasaklarla ilgili. Türkiye'de yasak olmasına rağmen pek çok çalışma artık Kürtçe yürütülüyor, sempozyumlar yapılıyor. Yurtdışında Kürtçe üzerine hem Kürtler hem de farklı uluslardan kişiler çalışmalar yapıyor. Bunlar Kürtçe'nin geldiği düzeyi gösteriyor.

Farqini, sorunun temelindeki asimilasyon politikalarına işaret ederek "Yüz yıldan fazladır, cumhuriyetten beri asimilasyon politikaları, ret ve inkar politikaları sürüyor. Başbakan Erdoğan bile bunu kabul ediyor. Bu koşullarda yaşayan, hiç eğitim görmemiş ve Türkçe eğitim almış insanların zaten hem Kurmanci hem de Zazaki'ye hakim olmaları mümkün mü? Önemli olan dil üzerindeki baskının, yasağın kaldırılması için fikir üretmek." dedi.

Farqînî, mahkemelerdeki tercümanlara ilişkin ise eğitimden geçmeleri, alt yapılarının olması gerektiğini belirtti.


  http://www.radikal.com.tr/1124181112418121

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  himone - chevellemuri

  Derdiniz üzüm yemek mi yoksa bağcıyı dövmek mi? Şark islahat planı kaç yıl kalmış(mış),yüce devletin yüz yıldır bu ve benzeri planlarla yasakladı kürtçeyi ve diğer dilleri (ki bir çoğu kaybolmaya yüz tuttu) madem kendince akıl oyunu oynamaya çalışıyorsun o zaman matematik yapman için bir örnek vereyim ama lütfen bu toprakların hastalığı olan "örneğe takılma" yın. Öreğin; İsim olarak Hamidiye alayları 25-30 yıl faaliyette oldu, ama 1,5 milyon insanı öldürdü ve ya sürdü, o yüzden şu plan ne kadar sürdü bu plan ne kadar sürdü dn daha çok bu plan neden çıktıyı düşünürseniz kendinize iyilik yaparsınız.

  Himone adlı halis mulis türk'e - janusmanus

  Sizin gibi her tarafı saf bir türk'ü katıksız türkçesiyle buralarda kirli dil ve insanları döverken görmek ne büyük şeref.Elbette Türkçe dünyanın en temiz en saf en türk dilidir. Türkçeyi himoneden çıkardığınızda geriye saflığı alınmış bir insan kalır, biz ona farsçası alınmış kürtçede "normal" diyoruz.EY büyük türk dilbilimcisi ve düşünürü! Sana dilleri (ve belli ki milletleri) birbirinden üstün görebilme yeteneğini ne veriyorsa veli toplantılarına onunla gel.Veli derken türkçeyi yanlış anlamayasın..Böyle yalnız ve saf gelince belliki küfrüne hakim olamıyorsun...Halen burada fikir diye bin yıllık bir cehaleti cömert bir şekilde sergiliyorsunuz. Evinin salonunda iç çamaşırıyla oturan "erkek"in özgüveniyle, kendine çeki düzen verme ihtiyacı duymadan benim vatanım, benim dilim, benim kanım, milletim hezeynaları ile ırkınıza çok da hayırlı bir katkıda bulunmuyorsunuz. Size, kendimden iğrenmeden, edebileceğim en kötü beddua dört parçasında coğrafyanın ortalama bir kürt hayatı yaşamanızdır. Onu ondan bunu bundan çıkarmaya çalışacağınıza, sizden uzun zaman önce çekip çıkarılmış vicdan ve aklı arayıp bulmanızı tavsiye edeceğim...

  Syn Himone! - mamoste30

  Savlarınızı o kadar sert bir şekilde savunuyorsunuz ki, yorumlarınıza bakınca sizin Arapça, Farsça ve Türkçe dil bilimcisi olduğunuzu düşündüm bir an. Bunu belge ile konuşmak çok mantıklı olmayabilir ama sizinle belge ile konuşma hakkımı saklı tutuyorum. Belge isimlerinizi yazın ben de belgelerimin ismini yazayım. Ama unutmayın belgeler bazen zehirlidir. Naziler de, Nürnberg'te, yaptıklarını belgelerle meşrulaştırmaya çalıştılar. Sayın Zana Farqini'nin açıklamalarını yorumla(ya)mama eleştirisi yaparken siz de örneğinizin kurbanı oluyorsunuz. Bu kadar iddialı konuşup bir şey dememek. Ya da öğlen yemeğinde et yeyip, vejeteryanım demek gibi.....

  lisan iyidir - turg

  kürtce ,basitse kolaydırda, ben insanlar konuşurken duydum kulağa hoş geliyor, ingilizcede, idioms, diye kelimeler var, bir kelimeyi anlatmak için 3 cümle türkce yazmak lazım

  kart kurtcular - Apo1903

  önce kürtce diye bir dil yoktu şimdi kürtce hukukta kullanılacak bir dil değil oldu az kaldı kürtce dilini tam anlamıyla kabul ediceksiniz kart kurtcular sizi

  bilinen yanlışlar - himone

  şark ıslahat planı ne zaman ve neden çıkmıştır? ayrıca kaç yıl yürürlükte kalmıştır. Eğer bilmeden konuşursanız kendinizi sarı ve yeşil gözlü olarak tanıtma sevdanıza benzer. türkçenin üç de ikisi yabancı kelime diyen insana söylüyorum: türkçe dışardan çok çok az kelime almıştır. yalnız türkçenin aldığı kelimeler günlük hayatta çok fazla kullandığı kelimelerdir. Elimde belgelerle konuşuyorum. iranda otomatik kapıya ne derler biliyor musun? "açılan dır" yani 1 türkçe 1 farsça kelimeden oluşuyor. şimdi sizin mantığınızla kurulan bir cümleden farsçanın %50 si türkçedir mi diyelim? türkçede nereyse yabancı kökenli hiç Fiil yoktur, hepsi türkçedir. Kürtçeye baktığımızda kürtçenin %80-90'ı farça ve arapçadır. farsçayı kürtçeden çıkarın sayı bile sayamazsınız. şu yorumlara bakıp da üzerine bir de barış istiyorum demeniz, öğle yemeğinde et yerken; ben vejeteryanım demek gibi...

  @evetisyen - chevellemuri

  Şampiyon bağırarak haklı duruma gelmiyorsun, hadi sen cahilsin milleti de mi cahil sanıyorsun? Pentagon internet bulmuş sen kullanasın diye, bir sürü kitap yazılmış sen okuyasın diye, madem bilmiyon araştır, 1925 şark islahat planının 13.maddesi kürtçeyi yasaklamış, sen ise hala çıkmış Kenan Evren diyorsun, neden gelişemiyoruzu çok güzel yazmışsın, çünkü memleketin yüzde 90 ı senin gibi sığ düşüncelerde yüzüyor.