Kürtçe davetiyeye cezaya onay

Kürtçe davetiyeye cezaya onay
Kürtçe davetiyeye cezaya onay
İdil'de Nevruz kutlamalarına katılım için Kürtçe davetiye dağıtan kapatılan DTP'nin İlçe Başkanı Faik Kaplan ve 6 yöneticiye 6'şar aylık hapis cezası Yargıtay'ca onandı.

ŞIRNAK - Şırnak'ın İdil İlçesi’nde 2007 yılındaki Nevruz kutlamalarına katılım için Kürtçe davetiye dağıtan kapatılan DTP eski İlçe Başkanı Faik Kaplan ve 6 yöneticiye 2008 yılında verilen 6’şar aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.
İdil’de 2007 yılı Nevruz kutlamasına halkın katılması için bastırılan Kürtçe davetiyeleri çarşıda dağıtan kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) İlçe Başkanı Faik Kaplan ile parti yöneticileri Salih Karaviş, Hüsnü Babat, Celile Elaslan, Fehmi Demir, İsa Yağbasan ve Metin Medir hakkında İdil Asliye Ceza Mahkemesi tarafında Siyasi Partiler Yasası’na muhalefet suçundan dava açıldı. Mahkeme, Siyasi Partiler Yasası’nın 117’nci maddesinde yer alan 'Siyasi partiler Türkçe’den başka dil kullanamaz’ maddesine aykırı olarak parti amblemiyle bastıkları Kürtçe davetiyeleri dağıttıkları için ilçe başkanı Faik Kaplan ile 6 yöneticisine 17 Ağustos 2008 tarihinde 6’ar ay hapis cezası verdi. Mahkeme daha sonra hapis cezasını her sanığa ayrı ayrı olmak üzere 3 bin 600 TL para cezasına çevirdi. Sanık avukatlarının Yargıtay’a yaptığı temyiz başvurusu reddedildilirken İdil Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı onandı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/111551111155117

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kanun Bahane sorun Kürtçe - hokut

  Mahkeme, Siyasi Partiler Yasası?nın 117?nci maddesinde yer alan 'Siyasi partiler Türkçe?den başka dil kullanamaz? gerekçesiyle hapis vermiş. Peki kürtçe düğün davetiyesi veren bir öğretmene verilen cezaın gerekçesi..Bu da Türkçe'den başka düğün dili olmaz gerekçesiyledir herhalde... Yukarıdaki her iki olay da İngilizce yazılsayda bunlar olmayacaktı. Sorun ırkçılık ve sorun Kürde ve Kürtçe'e olan hazımsızlık

  SENMİSİN KÜRTÇE DAVETİYE YAZAN - m.rozbilen

  Faik Kaplan ve 6 arkadaşına kürtçe davetiye nedeniyle verilen ve yargıtayca onanan 6'ar aylık hapis cezasının her sanık için 3600TL'ye çevrildiği anlaşılmaktadır.Bu ceza sırf kürtçe davetiye yazıldığı için verildiği aşikardır.Karar kanuni olabilir ama hukuki mi?Kanunilik hukukilik anlamına gelmez.Tuvalete girmeyi bile kanunla yasaklayabilirsiniz,peki hukuki mi? Değil elbette.Zaten bizim de iddiamız; "hukuk devleti değil kanun devletiyiz"de haksız mıyız? Faik Kaplan ve arkadaşları için şimdilik kanuni itiraz hakkı tüketilmiş değil.AYM'den sonuç alınmazsa AİHM var.Türkiye verilen para cezasını misli ile ödemek zorunda kalır.Bir kanunun hukuki olması için evrensel olması esastır.Keyfi ve uygulanamaz kanun maddeleri ancak genelge hükmündedir.Ülke tamim ve genelgelerle yönetilemez.Yasaklamakla emretmekle kanun üretmek hukuk devleti ciddiyetiyle bağdaşmaz. Gerçek hukuku uygulama ve hukuk devleti olma her sorunun çözüm anahtarıdır.Nerede adaletsizlik ve hukuksuzluk varsa,orada kaos,anarşi ve asayışızlık vardır.Devlet vatandaşına yaptığı haksızlığın, sineye çekilmesini isteme hakkına sahip değildir.Zira bir kişiye yapılan haksızlık herkese yapılmış kabul edilir.Haksızlık karşısında susan dilsiz....

  eğrisi doğrusu olamayan ülke - bacan

  deveye sormuşlar boynun niye eğri? diye , o da cevap vermiş : nerem doğru ki ?

  Akropol'e cevaben - staslica

  Sayin Akropol, Ben de balkan, cerkes, tatar, gurcu ve kimbilir baska neler karisimi bir vatandas olarak dil yasaklamalarini ilkel buluyorum. Fakat eski imparatorluklari kucumsemeyiniz. Osmanli her dilin konusulabildigi ve hatta dogu bolgesine "kurdistan" adini vermekten beis duymamis bir imparatorluktu. Modern goruslerle tarihi yorumlamayalim.

  Gelde burdan yak.. - ÖZGÜR KAYI

  Barış diyoruz, umutlu olalım diyoruz, silahlar sussun herkes özgürce konuşsun diyoruz,hassas süreç aman dikkat diyoruz..gelde burdan yak dedirtiyor mahkemeler,hükümet yargıçları..

  ÇÖZÜM - m.rozbilen

  Kürtçe davetiyeye 6 ay hapis.Kürt sorununa çözüm mü dediniz? Güldürmeyin Allah aşkına.

  Yasaklar ve ilkellik. - akropol

  Bir dilin yasaklanmasi kadar garip, komik ve korkaklik eseri bir sey olamaz. Tabii korkakligin tarihsel nedenleri var. Isgalci olman, sonradan gelip zorla oturmus olman. Tamam feodal ve oncesi donemin kendi yasalligi icinde bu boyle oluyordu. Roma'sida, Frenk'ide, Britanya'sida, Rus'uda, Bizans'ida, B.Iskender'ide, Pers'ide, Osmanli'sida hep ayni seyi yapmislar. Ancak bugun, bilgi ve deney birikimi, us ve vicdan denilen olgularin uyumu ve isbirligi denen bir sey varki dogruyu gosterir. Eger bunu isletmiyorsan hem KORKAK,hem GERI, hem KOMIK oluyorsun. Ancak en onemlisi INSANLIK SUCU isliyorsun. Bir Pomak, Laz ve Cerkes karisimi kokleri olan TC vatandasi olarak utaniyorum bu yasaklardan ve cezalardan.