Kürtçe eğitim için ilk hamle Şırnak'tan

Kürtçe eğitim için ilk hamle Şırnak'tan
Kürtçe eğitim için ilk hamle Şırnak'tan
Demokrasi paketinin ardından anadilde eğitim için ilk hamleyi Gülen Cemaati okullarından Yağmur Koleji yaptı.

Şırnak’ın tek özel okulu olan ve Fethullah Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Yağmur Koleji’nde, Kürtçe eğitim verilmesi için çalışmalara başlandı. Okul Müdürü Mahmut Umut, “Yasal süreç tamamlandıktan sonra velilerimizin isteğiyle ve onların talebi doğrultusunda kolej olarak anadilde eğitimi vermeye hazırız” dedi.

Yağmur Koleji Müdürü Mahmut Umut, “Demokratikleşme paketiyle beraber bölgede bir heyecan başladı. Özel okullarda da anadilde eğitim maddesi geçti. Yasal süreç tamamlandıktan sonra velilerimizin isteğiyle, velilerimizin talebi doğrultusunda böyle bir istek olursa kolej olarak anadilde eğitimi vermeye hazırız. Ama bunun yasal sürecinin tamamlaması lazım. Eğitim hangi dil olursa olsun bizim için fark etmiyor. Bizim burada amacımız eğitim vermek, bu Kürtçe de olabilir Türkçe de, İngilizce de. Bizim kolejimizde İngilizce eğitim de var. Bunun yanında Kürtçe anadilde eğitim vermeyi canı gönülden isteriz” şeklinde konuştu.

YASAL DÜZENLEMEYİ BEKLEDİK
Kardelen Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Şaran da Şırnaklılara anadilde eğitim vermek istediklerini belirterek, “Özel okullarda anadilde eğitimin olması son derece sevindirici bir durum. Bizim Kürtçe eğitim için gelecek planlarımız var. Tabi bunun yasal zeminde olmasını bekliyorduk. Bölge insanın kültürünü sosyal yapısını bilen bir kadromuz var. Şu an yasal mevzuat yerine getirildiği zaman Kürtçe eğitim vermeye hazırız” dedi.

ZORUNLULUK GETİRİLMELİ
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Demokratikleşme Paketi’nde yer alan yasal değişiklikle özel okullarda, farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünün açılmasına ilişkin, “Altyapısı oluşturulduktan sonra olumlu bir adım. Fakat bu paralı bir eğitim olacağından Kürt bölgelerindeki yoksul ailelerin çocukları için devlet, özel okullara kontenjan zorunluluğu getirmelidir” dedi. (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/115372811537288

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EĞİTİM - HARAYDIN

  Ne garip? Bu adamlar yüz yıldır bağırır. Bu coğrafyada eğitimde ana dilde de ders olsun diye. Bu coğrafya Etrak ve Ekrat,Arap,Fars,Süryani,Ermeni coğrafyası.Bu diller eğitimde yer almalı diye. Bunun Türkçesi eğitim dili Türkçe olacak ancak en az iki farklı dilde birer ders görecekler,yani İngilizce, Arapça, Kürtçe, Ermenice, Süryanice,Farsça en az iki tanesinde de birer ders alacaklar. Bunu şimdiye kadar duyan olmadı. Şimdi farklı dilde eğitim deniyor.ABD de devlet İngilizce dışında tamamen başka dilde eğitim yapıyor mu , hayır. Devlet fantazilerle idare edilmez. Devlet olmak ortak değerlerde bir olmak ama farklılıkları özgürce yaşatmak demektir. Bu eğitimde isteyen belli bir sayıya ulaşmak şartıyla kadrosunda o dili çok iyi bilen bir öğretmenden bir ders alma hakkı olacak demektir.Her devlet okulunda bunu sağlamanın maddi imkanı olmadığına göre de bu özel okulda olacak demektir. Ya da eğitim kampuslarında ve üniversitede. Tamamı başka dilde eğitim yaptığınızda aynı sınava nasıl sokacaksınız? Her dilde ayrı ayrı sınav mı yapılacak, devlet için de bir sürü devlet kurmak gibi bir şap ile şekerin farkından daha büyük bir garabetle uğraşmaya devlet denmez.Özel okulda ancak bir ders farklı dille okutulmalıydı.Yanlışa yanlış demek bu kadar zor değil.

  Demokratik paketin arkasındaki niyet - Wookiert

  Badem bıyıklı kürt kardeşlerimize de selam olsun artık. üç vakte onları da bol bol görürürüz. Hüloğ.

  Kürdler Elini Çabuk Tutmalı! - Buyeno02

  Kürdler Elini Çabuk Tutmalı aksi halde yakında cemaat bizden geleceğimizi alacak, onlar hemen bize ait olan değerleri, bizim olanı, alıp kendilerine ticari malzeme yaptıkları gibi kendi fikirleri doğrultusunda gençlerimizi yetiştirecek. Kürd Eğitimciler, İş adamları bu konuya eğilmeli.

  Rant sağlamak caizdir - user1141247

  Yıllarca içerisinde Kürtçe konuşmayı yasaklayan, kürt milletini kabullenemeyen ve hatta üstadlarının (Said-i Kürdi) kürt olduğunu inkar eden bir topluluk nasıl olduysa birden böyle bir yeniliğe öncülük yapıyor oldu...

  Şaşıran var mı? - metinc

  Eh zaten paketten beklenen şey bu değil miydi? Dershaneler kapatılsın diye uğraşılırken Cemaat'e açılacak kapı kürtçe eğitim sayesinde bulunmuştu. Kürtler'in eğitim hakkını Cemaat'e teslim etmeden kürtler için çözüm üretilseydi ya.

  Fetullahin atikligi - nemzetkozi

  tesaduf mudur? yoksa Kurd oylarini akp'ye akitmanin taktigi mi? suphesiz ki cevap ikinci sikta. duzen Kurdlerde bekledigi olcude oy alamayinca bu kez de onlarin suyuna gore gidiyormus gibi yapiyor. masallah o kadar heveskar ve atilganlar ki apolitik herkesi "ne kadar da Kurd halkinin hakini savunuyorlar"diye dusundurmeye yeter. sanki 40 yillik korkunc bedeli dinciler odemis gibi bu kadar atik davranmalari manidardir... ama tutmaz, inanin tutmaz, cunku karsinizda 50 yil oncesinin Kurdu yok ve her hamlenizin en az bes hamle sonrasini hesaplaAyan Kurd gercekligi var. dort somurgeci ulkenin bize dusmanligi bir bakima yaradi, sabirli olmayi ve komplike dusunmeyi ogeretti. ama siz yine de vazgecivermeyin somurgeci taktik ve strajinizden, oyunun sonunu bekleyip gorecegiz hep beraber...

  Yağmur Koleji - mevlanBilikan

  Yağmur Kolejinin Ana sınıflar için 1 yıllık öğretim ücreti 5.000 tl ve öğrencinin giyim,hobi,spor,kırtasiye gibi masrafları hariç.Ayrıca ilk ve orta öğretim için bu ücret ikiye katlanıyor.Bu kolejde öğrenim gören öğrenci sayısı 160.Yani Şırnak'ta elit kesimin çocukları okuyor bu okulda.Her sene düzenlenen kokteyllerle bu zengin kesim milyarca lira bağış yapıyor.Bu kolejin yönetim kadrosu il ve ilçelerde ne kadar üniversite öğrencisi varsa kendi bünyesine almak için devletin bütün yurtlarını bürokrasi ve hile yoluyla devralıyor.Ayrıca il özel idaresinin düzenlendiği her türlü ihaleden payını düzenli bir şekilde alıyor.Her kurumunun önünde 24 saat boyunca 15 kişilik polis ekibi zırhlı araçlarla nöbet tutuyor.