Kürtçe eğitim veren iletişim fakültesi açılıyor

Kürtçe eğitim veren iletişim fakültesi açılıyor
Kürtçe eğitim veren iletişim fakültesi açılıyor
Diyarbakır Dicle Üniversitesi bünyesinde önümüzdeki yıl açılacak iletişim fakültesinde öğrencilere Türkçe, Kürtçe ve İngilizce eğitim verilecek

DİYARBAKIR - Diyarbakır Dicle Üniversitesi bünyesinde önümüzdeki yıl açılacak olan iletişim fakültesinde öğrencilere Türkçe, Kürtçe ve İngilizce eğitim verilecek.

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri ve İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, yaklaşık 2 yıl önce üniversite bünyesinde iletişim fakültesi açtıklarını ancak iletişim alanında yeterli akademisyen bulunmadığı için öğrenci alamadıklarını söyledi.

Fakülteye bu yıl 3 öğretim üyesi, 1 profesör, 2 yardımcı doçent ve 4 öğretim görevlisi aldıklarını ifade eden Eyigün, önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacaklarını bildirdi.

"Fakülteyi açtığımız zaman ilk işimiz Kürtçe seçmeli ders koymak olacak. İletişim fakültelerinin birçoğunda kendilerine özgü ajanslar var. Bu ajanslar aynı zamanda öğrencilerin staj yapmalarına imkan sağlıyor. Burada özellikle Kürtçe haber yapma konusunda ciddi biçimde çalışmalarımız olacak" diyen Eyigün, fakültede Kürtçe haber ve yayın yapma konusunda özel bölümlerin olacağını kaydetti.

İLK ETAPTA 30 ÖĞRENCİ
Anadolu Ajansı'nın da Kürtçe yayın yapmaya başlayacağını hatırlatan Eyigün, şöyle konuştu: "Bizi bu konuda daha çok teşvik etmiş olacak. Özellikle Kürtçe haber yapma konusunda özel bir programımız olacak. İlk etapta 30 öğrenci alınacak. Zaman içerisinde öğrenci sayısı artacak. Fakültenin alt yapısı hazır. Bir gazete çıkarmaya başladık. Bu yıl geç kalınmasaydı, öğrenci alabilseydik derslere başlayacaktık ancak biraz geç kalındığı için öğretim üyelerinin atamaları konusunda sıkıntı çıktı. Yetişemediği için YÖK haklı olarak ek kontenjanda listeden çıkardı. Ancak önümüzdeki eğitim döneminde kesinlikle iletişim fakültesi açılacak. Orada Kürtçe gazetecilik bölümüne ayrı bir önem verilecektir."

Eyigün, bölgede sadece Elazığ'da iletişim fakültesinin bulunduğunu, bölgenin medyanın merkezi konumunda olduklarını dile getirerek, açacakları fakültede saha ile teoriyi birleştireceklerini, yayın kuruluşlarıyla yoğun bir çalışma içerisine girmek istediklerini vurguladı.

HALKLA İLİŞKİLERDE DE KÜRTÇE
Bundan sonra Güneydoğu'nun gazetecilerinin Dicle Üniversitesi'nde yetişeceğini ve en az 3 dilli olacaklarına dikkat çeken Eyigün, şöyle devam etti: "Öğrenciler, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce eğitim alacak. Başka hiçbir üniversitede Türkçe, Kürtçe ve İngilizce iletişim dili olan fakülte yoktur. Dolasıyla ilk defa Diyarbakır'da 3 dilli iletişim fakültesi öğrencileri yetişecek. Ayrıca, halkla ilişkiler uzmanı yetişecek. Şu an kadar hiç bir üniversitede halkla ilişkilerde Kürtçe dersi veren fakülte de yok. Hem bölgede hem de Irak başta olmak üzere bölge ülkelerinde bu anlamda Kürtçe bilen halkla ilişkiler uzmanına ihtiyaç var. Çünkü komşu ülkelerde çalışan birçok Türk firması var. Türk firmaları iletişim kurmada çok ciddi şekilde sıkıntı çekiyor. Bizim öğrencilerimiz Türkçe, Kürtçe ve İngilizce'ye hakim olacak. Bu dilleri bilen ve iletişim becerileri söz konusu olduğu zaman eminim bulma konusunda öğrencilerimiz sıkıntı çekmeyeceklerdir. Belki birçok şirket üniversitemizde yetişecek elemanlara güvenerek komşu ülkelerinde halkla iletişim alanında büro açacaklar." (AA)


  http://www.radikal.com.tr/114864011486403

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP sacmaligi - Ari Zerdüst

  Kürdün ana yurdunda Kürde kürdün ana dilini secmelilestirmek kadar sacma b ir sey olabilir mi? Bu sacma secmelik cok iyi bir sey ise neden önce kendi anadilinize yakistirmiyorsunuz? Kürtler; secmelik iyi bir seyse alinda kendinize uygulayin derse hakli sayilmazlar mi? Kürtlere hakaret etme sacmaliginda vaz gecin yeter! Kürtler kendi anadilerinyle nasil egitim yapacaklarini cok bilmekteler.Diger dört parcada egitim dili olan Kürdün anadili neden sadece türkiye parcasinda secmelilestirilmekte?? Utanin...utanin..hakaretin bu kadarina yeter artik!!

  ARMANCA TE ÇİYE ? - Amedi botan

  Belé tu ji Kutahyayé hati Mérdiné le armanca te çiye ? armanca te Akedemiya kurdi hinkrıne anji Zimane kurdi çewt bidin hinkırın... Evet haberdeki foroğrafta yazıyor ben Kutahyadan MArdine geldim diye :) bir öğretmen sanki.... Zamanında da batıdan Kurdistana Öğretmenler gelmişti ama amaçları farklıydı amaçları asimile, izole etmekti kürd kültürünü ve dilini Öğretmenlerin bir misyonu vardı o dönemde..... Yazıyı görünce aklıma o geldi hemen....... ÖRnek vereyim : Devlet tv'si TRT ŞAŞ yani 6 :) orda yanlış kürdçe kullanıyorlar yanlış olduğunu kendileride biliyor öyle cümleler sarf ediyorlarki Kürdçede öyle terimler, kelimeler, v.s yok yani REzil ediyorlar kendilerini..... Bunun yerine MEvcut akedemik kürdçeye baskı ve yasaklar uygulamasınlar yeter....

  MAHVOLDUK - Secret Garden

  nerdesin chp-mhp bilinmeyen dilde adamlar egitim yapacak!!!!!!!!!!!!!!!!!! bolundukkkk yok oldukk gitti cumhuriyet gitti laiklik!!! hayatimiz kaydii!!!!!!!