Kürtçe konuştu altı ay ceza aldı

2003 yılındaki DEHAP İl Kongresi'ne katılan Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Reşit Yardımcı, konuşmasına Kürtçe, 'Roj baş' (İyi günler) diyerek başladığı için altı ay hapis ve 1640 YTL para cezasına çaptırıldı.

ŞANLIURFA - 2003 yılındaki DEHAP İl Kongresi'ne katılan Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Reşit Yardımcı, konuşmasına Kürtçe, 'Roj baş' (İyi günler) diyerek başladığı için altı ay hapis ve 1640 YTL para cezasına çaptırıldı.
Yardımcı, kongrede Kürtçe, 'Divane brez, roj baş' (Sayın divan iyi günler) diyerek konuşmasını bu dilde yapmak istedi. Yardımcı, polislerin uyarısıyla kürsüden inmek zorunda kaldı. Parti kongresinde Türkçe dışında dil kullandığı gerekçesiyle Siyasi Partiler Yasası'na muhalefet suçunu işlediği belirtilen Yardımcı hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açıldı. Yardımcı, yargılama sonucu altı ay hapis ve 1640 YTL para cezasına çarptırıldı. Yardımcı, "Türkiye için büyük talihsizlik" dedi.
Yasaklar olduğu gibi duruyor
Türkiye, AB'ye uyum yasalarıyla Türkçe dışındaki dillerde TV yayınına ve ayrıca bu dillerin öğretilmesi amacıyla kurslar açılmasına kapı aralamıştı. Ancak, Türkçe dışındaki dilleri kullanma yasağı, ilgili diğer mevzuattan temizlenmemişti. Siyasi Partiler Yasası (SPY) ve Seçim Yasası'nda bu yasaklar korunmuştu. Yardımcı'nın parti kongresinde Kürtçe 'İyi günler' dediği için altı ay hapse mahkûm edilmesinin dayanağı da SPY. 12 Eylül'de çıkarılan SPY'de, 'Partiler, tüzük ve programlarının yazımı ve yayımlanmasında, kongrelerinde, açık veya kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında Türkçeden başka dil kullanamazlar' deniliyor. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7597807597800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.