Kürtçe kursu bu kez 'lehçeye' takıldı

Batman'daki Kürtçe dil kursu engelleri bir türlü aşamıyor. Dokuz aydır izin mücadelesi veren kurs, son olarak 'lehçe' sorunuyla karşılaştı

Batman'daki Kürtçe dil kursu engelleri bir türlü aşamıyor. Dokuz aydır izin mücadelesi veren kurs, son olarak 'lehçe' sorunuyla karşılaştı.
Daha önce sınıf kapıları 5 santimetre dar olduğu gerekçesiyle izin verilmeyen, bu sorunun giderilmesinden sonra da yangın merdiveni bulunmadığı için öğretime başlayamayan Batman Özel Kürtçe Dil Kursu, bu kez isminde lehçe ibaresinin bulunmaması yüzünden açılamadı. Kurs sorumlusu Aydın Üneşi, "Ne yazık ki, şimdi de isim krizini aşamıyoruz. Dershanemizde lehçe ismi olmadığından kurs veremiyoruz" dedi.
Üneşi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kurs için izin verdiğini ancak lehçe ibaresinin eklenmesinin unutulduğunu söyledi. Valilik ve Emniyet'in çalışmalarına başlamasına izin vermediğini belirten Üneşi, 18 Aralık tarihinde bu iznin verilmesi için başvurduklarını söyledi. Üneşi, Kürtçe kursunu lehçelerine göre verecekleri için izinde bu ayrıntının da olmasının istendiğini anlatarak, şöyle konuştu: "Maalesef henüz dilekçemize yanıt verilmedi. Tabela, pano, sicil vergi kaydı ile birlikte bir yığın masrafımız söz konusu olacak. Kursumuzu denetleyen müfettişlerin istemi üzerine dev tabelalar astırdık. Dayanma gücümüz kalmadı. İşin doğrusu bizi burada tutan tek şey 200'ü aşkın kayıt yaptıran öğrencidir."
Vali: Sorun yöneticilerden
Batman Valisi Efkan Ala da Kürt Dili Kursu'na engel olmadıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Lehçe sorunu bizden değil, kurs yöneticilerinden kaynaklanıyor. Lehçe başvuruları yok ki izin böyle çıktı. Hatta Hasankeyf Kültür Festivali etkinlikleri çerçevesinde bir ay süreyle 30 kişiye Kürtçe Kursu verildi. Biz engel olmadık, yardımcı olduk."