Kürtçe kursuna miting gibi açılış

Türkiye´nin ilk Kürtçe Dil Kursu Şanlıurfa'da törenle açıldı. Bahçelievler semtindeki kursun açılışı miting havasında geçti

Türkiye´nin ilk Kürtçe Dil Kursu Şanlıurfa'da törenle açıldı. Bahçelievler semtindeki kursun açılışı miting havasında geçti.
Şanlıurfa'daki kursun açılışından önce bina önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi davul-zurnalar eşleğinde zılgıtlar çalıp halaylar çekti. Toplanan kalabalık sık sık bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine ve `Eğitim hakkımız söke söke' alırız diye sloganlar attılar.
Kurs binasının kurdelası DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Handan Çağlayan, İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Şefik Beyaz ve Kurs sahibi ve Müdürü Ömer Kurt tarafından kesilerek yapıldı. Açılışta konuşan Kurs Müdürü Ömer Kurt açılış gününü tarihi olarak nitelendirerek, artık bazı tabuların yıkıldığını söyledi. Kurt, ``Türkiye bölünmemiş parçalanmamıştır. Bugün bu tabu yıkılmıştır. Bu tarihi bir adımdır. Halkımızın demokrasi mücadelesi ve kararlığı bizi bugün bu noktaya getirmiştir. Kursumuzun açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' dedi.
Daha sonra açılışa katılanlara kurs binası gezdirildi ve 3 katlı binanın terasında mini konser eşliğinde ikramlarda bulunuldu. Teras kattaki konserde Şanlıurfa Kültür ve Sanat Merkezi Çocuk Korosu ile Koma Zemheri Grubu Kürtçe şarkılar söyledi.