Kürtçe öğretmenlerinden atama eylemi

Kürtçe öğretmenlerinden atama eylemi
Kürtçe öğretmenlerinden atama eylemi
Muş'ta, Kürtçe Öğretmenleri Platformu üyeleri, anadilde eğitim ve Kürtçe öğretmenlerinin atanması için basın açıklaması yaptı.

MUŞ - Kürtçe Öğretmenleri Platformu üyelerinin eylemine KESK, Kurdî Der, Nûbihar, HDP, DBP ve bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri de destek verdi. 

Platform adına basın metnini Kürtçe okuyan Ahmet Baran, halktan destek beklediklerini söyledi. Kürtçe öğretmen atamalarının anadilde eğitim sorunu ile eşdeğer olduğunu ifade eden Baran, şunları söyledi:
 
"Yeni eğitim-öğretim yılı yaklaşırken hayatın her alanında anadilin ön plana çıkmasını ve gündemde yer almasını arzuluyoruz. Dolayısıyla Kürtçe öğretmenlerinin atanmaması sorununu da anadil probleminden bağımsız düşünmüyoruz. Çünkü her gün Kürdistan'da Kürt çocukları, doğal asimilasyona uğruyor ve Kürtçenin sosyal alandaki varlığı daralıyor. Bunun için de başta Kürt halkı olmak üzere herkesin buna duyarlı olması çağrısında bulunuyoruz. Kürtçe öğretmenleri olarak; en nihayetinde anadilde eğitimi ve anadilin anayasada güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Anadilde eğitimin uygulamaya geçmesine kadar da ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıflarına konulan seçmeli Kürtçe derslerini de bir ara formül olarak görüyoruz. Bu anlamda okullara konulan Kürtçe dersini önemsiyoruz. 

Fakat bu dersleri vermesi için üniversitelerde yetiştirilen Kürtçe öğretmenlerinin hâlâ atanmaması, bu konuda samimi olunmadığına işaret ediyor. Oysa Başbakan Erdoğan 'ın Haziran 2012'de yaptığı açıklamalardan sonra Kürtçe, Milli Eğitim Bakanlığının öğretim programında da yer almıştı. Bu süreçte Mardin Artuklu Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında okutulacak kitaplar konusunda protokol hazırlanmış ve Kürtçe öğretmenlerinin atanmak üzere eğitileceği ifade edilmişti. Sonrasında Başbakan Erdoğan konuşmalarında bununla övünmüş ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik ve birçok bürokrat da Kürtçe öğretmenlerinin atanacağına dair olumlu ifadeler kullanmıştı." CİHAN