Kürtçe out İngilizce in!

Görkemli bir törenle 14 Eylül 2004 tarihinde açılan Diyarbakır Özel Kürt Dili Eğitim Kursu, talebin azalması nedeniyle faaliyetine ara vermek zorunda kaldı.

DİYARBAKIR - Görkemli bir törenle 14 Eylül 2004 tarihinde açılan Diyarbakır Özel Kürt Dili Eğitim Kursu, talebin azalması nedeniyle faaliyetine ara vermek zorunda kaldı. Kentte özellikle işsizlerin
İngilizce kursuna yöneldikleri belirtildi. Batman ve Van'da olduğu gibi, Diyarbakır'daki Kürtçe kursu da ilgi görmedi.
Bir yılı aşkın süre dil eğitimi verilen kurstan 308 kişi sertifika alırken, talep giderek azaldı. Kurs yaz sezonuyla birlikte faaliyetine geçici ara verdi. Kurs Müdürü Süleyman Yıldız, sertifikaların hiçbir geçerliliğinin olmaması nedeniyle talebin azaldığını öne sürdü. Yıldız, kursun tamamen kapatılıp kapatılmayacağına önümüzdeki günlerde karar vereceğini söyledi.
Diyarbakır'da faaliyet gösteren beş özel İngilizce dil kursuna ise ilgi arttı. Akademi İngilizce Dil Kursu Müdürü Kemal Sevinç, özellikle işsiz gençlerin İngilizce öğrenmek için yoğun başvuruda bulunduklarını, dörder aylık kursun her döneminde en az 200 kişinin İngilizce kursuna devam ettiğini söyledi. Sevinç, Diyarbakır'da Kürtçe dil kursu açmanın, Londra'da İngilizce kursu açmaya benzediğini de ifade ederek, "İnsanlar zaten Kürtçeyi konuşuyor. Bu insanların Kürtçe kursuna gitmesi, o dilin edebi yönünü öğrenmek amaçlı olabilir" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7532867532860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.